DrogiInfrastrukturaWszystko

Cywiński: E-myto nie jest kolejnym podatkiem

Podczas ostatniej XXII edycji toruńskiego Forum Gospodarczego – Welconomy Forum in Toruń w jednej z debat, „Nowoczesne rozwiązania i produkty dla infrastruktury”, uczestniczył m.in. dyr. Marek Cywiński.

– Systemu elektronicznego pobierania opłat za przejazd nie należy oceniać w kategoriach kolejnego podatku, do którego zmuszani są kierowcy. Bowiem z uzyskiwanych z tego tytułu przychodów (tzw. concierge charges) można finansować kolejne inwestycje drogowe, a także m.in. rozwój transportu publicznego w miastach – ocenił podczas debaty Marek Cywiński, dyrektor generalny Kapsch Telematic Services.

Według jego informacji 80 proc. z opłat za wjazd do centrum Londynu idzie na rozqwój transportu miejskiego w tym mieście.

– Nie możemy by w ogonie Europy pod względem poziomu zanieczyszczeń atmosferycznych: z domowych pieców na węgiel czy z jeżdżących aut w miastach – zaapelował Marek Cywiński. – W Mediolanie o 53 proc. spadła emisja najbardziej groźnych dla człowiek pierwiastków we wdychanym powietrzu po wprowadzeniu opłat za wjazd do centrum tego miasta. Na podobnej zasadzie oczyściło się powietrze w Goeteborgu i Sztokholmie, a jednocześnie znalazły się dodatkowe środki na rozwój transportu publicznego.

Dyr. generalny Kapsch Telematic Services przytoczył również przykład jeszcze innego zastosowania inteligentnych systemów transportu (ITS) – elektronicznych urządzeń służących na wybranych odcinkach dróg pomiarom prędkości przejeżdżających przez nie pojazdów.

– Tam, gdzie postawiono takie urządzenia, zmniejszyła się liczba wypadków, poprawił ogólny poziom bezpieczeństwa – zauważył Cywiński. – Za pomocą ITS można także wykonywać pomiary masy pojazdów wjeżdżających do miast, a także uzyskiwać informacje o korkach, czy wypadkach.

– Nie skupiajmy się zatem tylko na problemie zwiększania opłat ponoszonych przez kierowców. Dzięki bowiem tym środkom władze miast, państwo, ale też społeczeństwo uczestniczy we współfinansowaniu rozwoju infrastruktury – stwierdził na zakończenie dyr. Marek Cywiński.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

PSG: Tereny dotknięte powodzią otrzymają nowy gazociąg

Spółka poinformowała o otrzymaniu decyzji lokalizacyjnej dotyczącej gazociągu Otmuchów-Paczków (powiat nyski), na terenach, które zostały dotknięte przez zeszłoroczną powódź. Infrastruktura...

Polska i kraje bałtyckie zbliżają się by chronić energetykę

Polska oraz Litwa, Łotwa i Estonia podpisały memorandum dotyczący współpracy w zakresie ochrony infrastruktury energetycznej. W lutym bieżącego roku kraje...

Udostępnij:

Facebook X X X