AlertEnergetykaRopa

Nowy spór Arabii i Rosji o porozumienie naftowe OPEC+ na horyzoncie

Minister energetyki Rosji przemawia na spotkaniu OPEC+. Fot. Ministerstwo energetyki Rosji

Minister energetyki Rosji przemawia na spotkaniu OPEC+. Fot. Ministerstwo energetyki Rosji

Arabia Saudyjska wzywa kraje OPEC+ do ostrożności pomimo optymizmu wywołanego istotnym wzrostem wartości ropy naftowej. Rosja chce zwiększać dalej wydobycie w ramach porozumienia naftowego. Te kraje mogą się zetrzeć na następnym spotkaniu OPEC+ czwartego marca.

Arabia rozważy zakończenie samodzielnego ograniczenia wydobycia ropy o milion baryłek dziennie zaplanowanego na luty i marzec po tym okresie. Ten ruch wsparł wzrost cen baryłki, która w przypadku mieszanki Brent kosztuje teraz około 63 dolary.

Kraje porozumienia naftowego, czyli grupa OPEC+, mają zdecydować w marcu, czy poluzują ograniczenia o kolejne 500 tysięcy baryłek dziennie. Arabia zdecyduje czy przedłuży samodzielne cięcia po marcu. Rozmówcy Bloomberga przekonują, że po początkowym postanowieniu o rezygnacji z tych cięć, Arabia ma teraz rozważać różne opcje, bo może użyć ich w negocjacjach, między innymi z Rosją.

Rosjanie chcieliby słać na rynek więcej ropy, bo uważają, że został zrównoważony. Opowiadali się za luzowaniem cięć porozumienia naftowego na poprzednich spotkaniach i wywalczyli zwolnienie z po 500 tysięcy baryłek dziennie dla siebie i Kazachstanu.

Międzynarodowa Agencja Energii przekonuje, że chociaż zapasy ropy na świecie szybko się kurczą, to mogą znów się nagromadzić w drugim kwartale 2021 roku, jeżeli odrodzenie gospodarcze dzięki szczepionkom na koronawirusa nie spełni pokładanych w nim nadziei. Jeżeli Arabia zrezygnuje z samodzielnych cięć, cena baryłki prawdopodobnie szybko spadnie, co oznacza, że zyskuje narzędzie nacisku w rozmowach z Rosją.

Bloomberg/Wojciech Jakóbik

Sawicki: PKN Orlen składa wniosek o przejęcie Lotosu. Co zbada Bruksela?


Powiązane artykuły

Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Wyścig zbrojeń w epoce dronów. W centrum rywalizacja Chin z USA

Stany Zjednoczone przyspieszają rewolucję dronową w swoich siłach zbrojnych. Pentagon ogłosił plany powszechnej integracji małych dronów bojowych z każdą gałęzią...

Cięcia w produkcji energii z OZE rosną. A rekompensat brak

Nierynkowe ograniczenia produkcji energii przez przemysłowe instalacje OZE nadal rosną, choć na razie nie tak dynamicznie, jak w ubiegłym roku....

Udostępnij:

Facebook X X X