KOMENTARZ
Krzysztof Przybył
Prezes Fundacji Teraz Polska
Jednym z największych błędów, które może popełnić rząd, to złożyć obietnicę, a potem się z niej wycofać pod mało przekonującym pretekstem. Rząd nie ma tej komfortowej sytuacji, jaką mogą rozkoszować się opozycyjne partie. Nie może przyrzec obywatelom gruszek na wierzbie, a potem mrugnąć okiem, że kampania wyborcza ma wszak swoje prawa. Tutaj jak w anegdocie o szlachcicu i królu Janie III Sobieskim – słowo się rzekło, kobyłka u płota… Trudno więc zrozumieć logikę wycofywania się z projektów likwidujących korki u wjazdów na autostrady na kilka miesięcy przed wyborami. Tym bardziej, że na takie usprawnienie czekają tysiące kierowców.
Pani minister Bieńkowska poleciła nawet wstrzymać budowę placów poboru opłat na nowobudowanych arteriach, a GDDKiA wspominała, że szlabany mogłyby zniknąć już w 2016 roku. Trzeba przyznać, że nawet posłowie opozycji zgadzali się, że zmiany są potrzebne. Pomysł – jednym słowem – trafny, z grona tych, które można efektywnie wykorzystać również na gruncie PR-owskim.
Kilka miesięcy temu temat zamieciono pod dywan. Ostatnio zaś media – Polska the Times i Telewizja Polska – doniosły, że żadnego uwolnienia autostrad nie będzie. Ani w przyszłym roku, ani w latach następnych. Powód? Trzeba by zmienić przepisy, przebrnąć przez różnorakie formalności. Za dużo papierkowej roboty. Niech Polacy tkwią w korkach i złorzeczą. Trudno.
A złorzeczyć będą. Za pasem Wielkanoc i pierwsza fala wielkich podróży i problemów na autostradach. Potem majowy długi weekend, a apogeum należy się spodziewać w wakacje. Zwolennicy spiskowych teorii mogliby przypuszczać, że urzędnicy odpowiedzialni za drogi to perfekcyjni agenci opozycji. Ten temat na pewno bowiem zostanie wykorzystany w wyborczych starciach i rządzącemu obozowi będzie trudno się wiarygodnie wytłumaczyć. Skoro jeszcze rok temu dało się zrobić, a teraz jest to ponoć niemożliwe, to cóż się takiego w międzyczasie stało? Konieczność zmian w prawie? Wolne żarty! Polskie Dzienniki Ustaw z roku na rok są coraz grubsze i trudno uwierzyć, że nagle nasi decydenci postanowili ograniczyć ustawodawczą twórczość. A wszak w tym przypadku chodzi nie o wzmacnianie urzędów, ale o korzyści dla obywateli.
Mam jeszcze niewielką nadzieję, że Ministerstwo Infrastruktury albo Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad stanowczo zdementuje medialne doniesienia i dowiemy się, że prace nad likwidacją autostradowych szlabanów trwają. Na razie jednak ze strony urzędników tylko głuche milczenie…