AlertEnergetykaEnergia elektryczna

PTPiREE: Nowe wymogi przyłączania do sieci elektroenergetycznych wejdą w życie w kwietniu 2021 roku

Żarówki. Fot. Pixabay

Żarówki. Fot. Pixabay

Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) podaje, że 28 kwietnia 2021 roku wejdą w życie postanowienia zaktualizowanego dokumentu „Warunki i procedury wykorzystania certyfikatów w procesie przyłączania modułów wytwarzania energii do sieci elektroenergetycznych” określającego wymogi przyłączania jednostek wytwórczych do sieci.

Warunki i procedury

PTPiREE poinformowało, że uwzględniając informacje od uczestników rynku oraz biorąc pod uwagę czas niezbędny do uzyskania certyfikatów zgodności, w celu uniknięcia zakłóceń w procesie przyłączania instalacji wytwórczych, okres przejściowy został przedłużony na warunkach określonych poniżej:

Etap I – możliwość stosowania deklaracji zgodności na dotychczasowych zasadach do 31 lipca 2021 roku.

Etap II – w okresie od pierwszego sierpnia 2021 roku do 30 kwietnia 2022 roku w miejsce certyfikatów potwierdzających spełnienie wymogów kodeksu NC RfG oraz Wymogów ogólnego stosowania wynikających z Rozporządzenia Komisji (UE) 2016/631 z dnia 14 kwietnia 2016 roku ustanawiającego kodeks sieci dotyczący wymogów w zakresie przyłączenia jednostek wytwórczych do sieci (NC RfG), wystawianych na podstawie programu certyfikacji zgodnego z dokumentem Warunki i procedury wykorzystania certyfikatów w procesie przyłączania modułów wytwarzania energii do sieci elektroenergetycznych, możliwość stosowania:

– certyfikatów na zgodność z wymogami kodeksu NC RfG

lub

– certyfikatów na zgodność z normą PN –EN 50549-1 i/lub PN –EN 50549-2

wyłącznie wraz z dokumentem potwierdzającym, zgodnie z zawartą umową z jednostką certyfikującą, przystąpienie do procesu uzyskania certyfikatu potwierdzającego spełnienie wymogów kodeksu NC RfG oraz Wymogami ogólnego stosowania wynikające z Rozporządzenia Komisji (UE) 2016/631 z dnia 14 kwietnia 2016 roku ustanawiającego kodeks sieci dotyczący wymogów w zakresie przyłączenia jednostek wytwórczych do sieci (NC RfG), na podstawie programu certyfikacji zgodnego z dokumentem Warunki i procedury wykorzystania certyfikatów w procesie przyłączania modułów wytwarzania energii do sieci elektroenergetycznych.

Etap III – od pierwszego maja 2022 roku wymóg obligatoryjnego stosowania certyfikatu potwierdzającego spełnienie wymogów kodeksu NC RfG oraz Wymogów ogólnego stosowania wynikające z Rozporządzenia Komisji (UE) 2016/631 z dnia 14 kwietnia 2016 roku ustanawiającego kodeks sieci dotyczący wymogów w zakresie przyłączenia jednostek wytwórczych do sieci (NC RfG), na podstawie programu certyfikacji zgodnego z dokumentem Warunki i procedury wykorzystania certyfikatów w procesie przyłączania modułów wytwarzania energii do sieci elektroenergetycznych.

W świetle powyższego dokonano stosownych zmian zapisów w dokumencie Warunki i procedury wykorzystania certyfikatów w procesie przyłączania modułów wytwarzania energii do sieci elektroenergetycznych dotyczących stosowania deklaracji zgodności/certyfikatów po dniu 27 kwietnia 2021 roku, który jest dostępny na stronie PTPiREE. Dodatkowo wprowadzono korekty zapisów uwzględniające odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez uczestników rynku – podaje Towarzystwo.

Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej/Jędrzej Stachura

Analitycy: Istnieje ryzyko, że odbiorcy energii nie skorzystają na stworzeniu NABE


Powiązane artykuły

Elektrownia jądrowa Dukovany. Źródło: Twitter/CEZ Group

Niemcy boją się czeskiego SMR przy granicy

Czeski koncern energetyczny CEZ planuje budowę trzech bloków SMR w pobliżu granicy z Niemcami. Plany wzbudzają niepokój strony niemieckiej, która...
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom pod wpływem sankcji kłania się Serbii, która otwiera przed nim UE

Rosyjski koncern zawarł nowy kontrakt z Serbią, umowa dotyczy dostaw gazu. Obejmuje ona dostarczenie ponad sześciu milionów metrów sześciennych gazu...

Austria drogo zapłaci za nieosiągnięcie celów klimatycznych

Austriackie ministerstwo finansów zleciło firmie Kommunalkredit Public Consulting analizę konsekwencji niedotrzymania celów klimatycznych na 2030 rok. Z tej analizy wynika,...

Udostępnij:

Facebook X X X