EnergetykaGaz.OpinieOZE

Buzek/Pawlik: Fundusz Odbudowy to wielka szansa, ale i kredyt

Jerzy Buzek (EPP, PL),

Były premier Jerzy Buzek i jego doradca w Parlamencie Europejskim Ryszard Pawlik piszą o Krajowym Planie Odbudowy i wyzwaniach, które w związku z nim czekają Polskę. – Fundusz Odbudowy to wielka szansa, ale i kredyt, który będą spłacać do końca 2058 roku także następne pokolenia – podkreślają w artykule dla Rzeczpospolitej.

Konkrety i finanse

Autorzy piszą o trwających pracach nad Krajowym Planem Odbudowy (KPO), którego przygotowanie jest warunkiem sięgnięcia po pieniądze z Funduszu Odbudowy (FO) – Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności. – Plan ma pokazać, jak środki te przełożą się u nas na konkretne reformy i inwestycje. A mówimy o sporych kwotach: 23,9 mld euro dotacji i 34,2 mld euro pożyczek do 2026 roku – zaznaczają.

Rząd chce przeznaczyć 6,3 mld euro na zieloną transformację. Zdaniem Jerzego Buzka i Ryszarda Pawlika jest to słuszny kierunek, ale należy pamiętać, że Polska musi przedstawić konkretny plan działania, np. projekty instalacji OZE, i uważać na koszty. – Fundusz Odbudowy to wielka szansa, ale i kredyt, który będą spłacać do końca 2058 roku także następne pokolenia – piszą w tekście dla Rzeczpospolitej.

Cztery filary KPO

Buzek i Pawlik wyróżnili cztery kwestie, które warto wziąć pod uwagę przy Krajowym Planie Odbudowy. Po pierwsze decyzje i działania nie powinny szkodzić środowisku naturalnemu i klimatowi. Autorzy podkreślają, że to oznacza istotne ograniczenia i warunkowość np. w finansowaniu infrastruktury gazu ziemnego.

Kolejną kwestią jest wymóg Brukseli, który mówi o tym, że projekty muszą być przyszłościowe. – Jeśli chcemy wspierać rozwój wspomnianej infrastruktury gazu ziemnego, aby przyśpieszać odejście od węgla, róbmy to, ale tak, by docelowo móc wykorzystywać w niej gazy zdekarbonizowane czy wodór. Zamierzając modernizować ciepłownictwo, połączmy to z wdrożeniem kompleksowej strategii dla tego sektora. A myśląc o wymienianiu pieców węglowych na źródła niskoemisyjne – ma to sens tylko w połączeniu z głęboką termomodernizacją tych budynków – podkreślają w artykule dla Rzeczpospolitej.

– Po trzecie, niemal 1,5 raza tyle, ile mamy otrzymać dotacji z FO, będzie dla nas dostępne w pożyczkach. Warto uczciwie porównać ich koszty z kosztami na rynku i ocenić, czy w miarę potrzeby warto sięgać po pożyczki z Funduszu Odbudowy. My uważamy, że warto, ale to decyzja rządu – piszą Buzek i Pawlik.

Czwartą kwestią jest stworzenie systemu inicjatyw, który będzie kompletny na szeroką skalę. – To nie sztuka sfinansować setki nawet niezłych, ale zupełnie oderwanych od siebie inicjatyw. Sztuką jest tak to zaplanować, aby każdy projekt odpowiadał, w miarę możliwości, na kilka różnych wyzwań jednocześnie (myśląc o transformacji energetycznej szukajmy np. synergii z cyfryzacją, rozwojem zielonego transportu czy gospodarki o obiegu zamkniętym) i rozpoczynał następny, niekoniecznie już nawet z udziałem środków unijnych – piszą na stronie Rzeczpospolitej.

Opracował Jędrzej Stachura

Buzek: Monopol Gazpromu nie służył portfelom. Sprawa OPAL go podkopie (ROZMOWA)


Powiązane artykuły

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Giganci energetyczni odwracają się od grupy promującej net-zero

Shell, wraz z dwiema innymi firmami, opuściły grupę powołaną przez SBTi i pracującą nad nowym standardem dla branży wydobywczej, zmierzającym...

Udostępnij:

Facebook X X X