AlertEnergetykaGaz.

PGNiG odnotowało prawie stuprocentowy wzrost sprzedaży LNG w pierwszym kwartale 2021 roku

W pierwszym kwartale 2021 roku PGNiG Obrót Detaliczny zwiększyło sprzedaż skroplonego gazu ziemnego (LNG) o blisko sto procent. – To wynik między innymi rosnącej popularności autobusów i ciężarówek gazowych – poinformował rzecznik spółki Rafał Pazura.

Do istotnego zwiększenia sprzedaży przyczyniło się rozszerzenie oferty bunkrowania statków (pobieranie paliwa do zbiorników jednostki pływającej) o kolejne polskie porty oraz realizacji największego kontraktu na dostawy LNG dla odbiorcy przemysłowego.

Skroplony gaz ziemny to uniwersalne paliwo, które jest wykorzystywane m.in. w przemyśle, transporcie drogowym i morskim. – Możliwość wykorzystania Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu gwarantuje nam stabilne dostawy tego paliwa z różnych kierunków. To jeden z kluczowych elementów postępującej dywersyfikacji dostaw gazu do Polski. Cieszę się, że wykorzystujemy ten potencjał, żeby w pełni odpowiadać na rosnące zapotrzebowanie na gaz, wynikające ze zwiększającej się roli błękitnego paliwa w naszej gospodarce – podkreślił prezes PGNiG Paweł Majewski.

Prezes PGNiG Obrót Detaliczny Henryk Mucha zaznaczył, że spółka aktywnie poszukuje odbiorców LNG nie tylko wśród obecnych klientów. – Nasza kompleksowa oferta oraz jakość współpracy zapewnia spółce sukcesywny wzrost wolumenu sprzedawanego gazu. W pierwszym kwartale 2021 roku praktycznie podwoiliśmy sprzedaż LNG, osiągając 97-procentowy wzrost w porównaniu do analogicznego okresu w 2020 roku – poinformował Mucha.

Dobre wyniki sprzedażowe PGNiG są związane między innymi z rosnącą popularnością paliwa LNG w transporcie. Dotyczy to ciężkiego transportu kołowego, a także komunikacji publicznej.

Na wzrost sprzedaży skroplonego gazu ziemnego miał również wpływ konsekwentny rozwój oferty komercyjnego bunkrowania statków w polskich portach. Od ubiegłego roku spółka PGNiG Obrót Detaliczny prowadzi tego typu operacje w portach w Szczecinie, Świnoujściu i Policach, co pozwoliło uzupełnić ofertę usług realizowanych już wcześniej w portach w Gdańsku i Gdyni. Spółka zrealizowała jak dotąd bunkrowania dla 12 różnych statków, co plasuje ją na pozycji jednego z najbardziej doświadczonych podmiotów w tej części Europy.

W czerwcu ubiegłego roku PGNiG Obrót Detaliczny podpisało pięcioletni kontrakt z LG Electronics. Na mocy umowy spółka dostarczy do stacji regazyfikacji przy zakładzie LG pod Wrocławiem blisko 19 tysięcy ton skroplonego gazu ziemnego – podaje Polska Agencja Prasowa.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

PGNiG chce mieć 80 wyspowych stacji regazyfikacji LNG do końca roku


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X