Szwedzkie fundusze emerytalne AP1, AP2, AP3, AP4 oraz OMERS Capital Markets, jeden z największych funduszy emerytalnych w Kanadzie zostaną nowymi akcjonariuszami Northvolt. Obecni akcjonariusze Northvolt: AMF, ATP, Baillie Gifford, Baron Capital Group, Bridford Investments Limited, Compagnia di San Paolo, Cristina Stenbeck, Daniel Ek, Goldman Sachs Asset Management, IMAS Foundation, EIT InnoEnergy, Norrsken VC, PCS Holding, Scania, Stena Metall Finans i Volkswagen uczestniczą w podnoszeniu wartości kapitału.
Zastrzyk pieniędzy dla Northvolt
Firma Northvolt ogłosiła dzisiaj podpisanie emisji prywatnej o wartości 2,75 miliardów dolarów. Sfinansuje w ten sposób zwiększenie mocy produkcyjnych fabryki ogniw bateryjnych w Szwecji oraz zwiększy zakres badań i rozwoju w swoich lokalizacjach w Szwecji i Polsce. Ma to na celu sprostanie wzrastającemu zapotrzebowaniu ze strony klientów zaangażowanych w przejście na zdekarbonizowane, elektryczne rozwiązania. W emisji prywatnej uczestniczyli nowi inwestorzy z funduszy AP 1-4 i OMERS, równolegle z dotychczasowymi inwestorami: Goldman Sachs Asset Management i Volkswagen. Obecni właściciele AMF, ATP, Baillie Gifford, Baron Capital Group, Bridford Investments Limited, Compagnia di San Paolo, Cristina Stenbeck, Daniel EK, IMAS Foundation, EIT InnoEnergy, Norrsken VC, PCS Holding, Scania i Stena Metall Finans również biorą udział w emisji prywatnej.
Northvolt pozyskał już ponad 6,5 miliardów dolarów w postaci kapitału własnego i długu, wliczając w to emisję prywatną, aby umożliwić realizację planu rozwoju rocznej mocy produkcyjnej w Europie do ponad 150 GWh do roku 2030. Dodatkowo, Northvolt zabezpieczył kontrakty od kluczowych klientów o wartości ponad 27 miliardów dolarów, włączając w to BMW, Fluence, Scanię i Volkswagen. Celem Northvolt jest również utworzenie zakładu specjalizującego się w recyklingu, dzięki którym do 2030 roku 50 procent surowców w produkowanych przez Northvolt ogniwach będzie pochodziło z recyklingu. – Dołączyli do nas światowej sławy inwestorzy i klienci, którzy podzielają misję Northvolt, mającą na celu stworzenie najbardziej ekologicznej baterii na świecie, która umożliwi przejście Europy na energię ze źródeł odnawialnych – powiedział Peter Carlsson, współzałożyciel i CEO Northvolt. Plany zwiększenia rocznej mocy produkcyjnej pierwszej gigafabryki Northvolt, Northvolt Ett w Skellefteå w Szwecji, zostaną zwiększone z wcześniejszych 40 GWh do 60 GWh, aby sprostać zwiększającemu się popytowi ze strony kluczowych klientów, w tym między innymi zamówieniu firmy Volkswagen o wartości 14 miliardów dolarów, ogłoszonym wcześniej tego roku. Fabryka rozpocznie produkcję jeszcze w tym roku.
– Od ponad roku produkujemy już ogniwa w naszym zakładzie pilotażowym Northvolt Labs w Szwecji, a od ponad 3 lat systemy bateryjne w fabryce w Polsce. Wykorzystanie tej wiedzy i doświadczenia na większą skalę to dla nas doskonała perspektywa – powiedział Robert Chryc-Gawrychowski, Prezes Northvolt Poland. Aby móc sprostać swojej docelowej wydajności przewidzianej na rok 2030, Northvolt zamierza zbudować przynajmniej dwie kolejne gigafabryki w Europie w ciągu najbliższej dekady i aktywnie bada możliwości wybudowania następnej z nich w Niemczech. Northvolt przewiduje, że w tym samym czasie nastąpi znaczący wzrost w kwestii produkcji baterii w innych częściach europejskiego łańcucha wartości: od przetwarzania surowców, przez wytwarzanie komponentów i urządzeń, produkcję ogniw i systemów bateryjnych po recykling. – Właśnie powstaje nowy przemysł europejski, wymagający znacznych inwestycji w nadchodzącej dekadzie. To budujące, że środowisko inwestorów tak wcześnie zauważyło tę możliwość. Mamy nadzieję, że w najbliższych latach zobaczymy jeszcze więcej inwestycji w całym łańcuchu wartości – powiedział Alexander Hartman, dyrektor finansowy Northvolt. Goldman Sachs Bank Europe SE i Morgan Stanley & Co. International plc pełnią rolę doradców finansowych Northvolt.
Northvolt/Michał Perzyński