Prairie Mining Limited złożyła pozew w postępowaniu arbitrażowym z tytułu dwustronnej umowy inwestycyjnej Australia-Polska (BIT), w którym domaga się odszkodowania w wysokości 806 mln GBP, tj. równowartości 1,5 mld dolarów australijskich lub 4,2 mld zł.
Pairie Mining żąda odszkodowania
– Roszczenie odszkodowawcze przeciwko Polsce zostało złożone do trybunału w ramach arbitrażu z tytułu BIT w wysokości 806 mln GBP (1,5 mld AUD/ 4,2 mld zł), co obejmuje wycenę wartości szkód i utraconych przez spółkę Prairie zysków związanych z kopalniami JKM i Dębieńsko, a także naliczone odsetki związane z ewentualnymi odszkodowaniami – czytamy w komunikacie.
Jednocześnie kontynuowany jest arbitraż przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej zarówno na podstawie Traktatu Karty Energetycznej (TKE), jak i BIT. Prairie twierdzi, że Rzeczpospolita Polska naruszyła swoje zobowiązania wynikające z Traktatów poprzez działania mające na celu zablokowanie rozwoju należących do spółki kopalń Jan Karski i Dębieńsko w Polsce, a działania te pozbawiły spółkę Prairie całej wartości jej inwestycji w Polsce. Roszczenie spółki przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej jest dochodzone w oparciu o ustalone i egzekwowalne ramy prawne, a obie strony zgodziły się na zastosowanie w postępowaniu zasad Komisji Narodów Zjednoczonych do spraw Międzynarodowego Prawa Handlowego (UNCITRAL).
Spółka dysponuje odpowiednimi środkami finansowymi na prowadzenie sprawy w związku z roszczeniem wskutek zawarcia umowy o finansowaniu postępowania (ang. litigation funding agreement, LFA) na kwotę 12,3 mln USD, z której środki są obecnie pobierane na pokrycie kosztów prawnych, sądowych i kosztów ekspertów zewnętrznych oraz określonych kosztów operacyjnych związanych z roszczeniem.
– Sprawa toczy się w szybkim tempie, a spółka złożyła już pozew w postępowaniu arbitrażowym z tytułu BIT, który zawierał wycenę szkód przygotowaną przez zewnętrznych ekspertów ds. wysokości roszczeń. Odszkodowanie, którego domaga się spółka, opiewa na kwotę 806 mln GBP. W dochodzeniu roszczenia kierownictwo spółki Prairie współpracuje z radcami prawnymi i szeregiem ekspertów zewnętrznych – skomentował dyrektor generalny Prairie Ben Stoikovich, cytowany w komunikacie.
We wrześniu 2020 roku Prairie formalnie rozpoczęła międzynarodowe postępowanie arbitrażowe przeciwko Polsce na podstawie zarówno Traktatu Karty Energetycznej, jak i umowy o wspieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji Australia-Polska, zarzucając Polsce blokowanie rozwoju należących do spółki kopalń Jan Karski i Dębieńsko.
ISB News/Michał Perzyński