Czechy zawnioskowały w Trybunale Sprawiedliwości UE o zasądzenie kary w wysokości 5 mln euro dziennie za brak natychmiastowego wstrzymania wydobycia w kopalni Turów. Wczoraj czeskie ministerstwo środowiska wysłało do Polski tekst zaproponowanej umowy dotyczącej rozwiązania sporu o Kopalnię Turów Jednocześnie rząd przyjął uchwałę w sprawie współpracy na rzecz zakończenia w sprawie współpracy na rzecz zakończenia sporu z Republiką Czeską dotyczącego Kopalni Węgla Brunatnego Turów, przedłożoną przez ministra klimatu i środowiska.
Czesi chcą 5 mln euro kary dziennie
O czeskim wniosku poinformował TSUE na swoim koncie na Twitterze. Czeski rząd w ubiegłym tygodniu zobowiązał swojego przedstawiciela przed TSUE do złożenia wniosku o ukaranie Polski za nierespektowanie zalecenia Trybunału, które nakazywało natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w Kopalni Turów. Polska strona nie podporządkowała się temu uważając, że działanie to przyniesie negatywne konsekwencje dla krajowego systemu elektroenergetycznego, ponieważ brak wydobycia węgla w kopalni Turów oznacza jednoczesne wstrzymanie pracy pobliskiej elektrowni, która napędzana jest pozyskiwanym nieopodal węglem brunatnym.
#ECJ #Czechy wniosły do Trybunału o zasądzenie zapłaty przez #Polska kary pieniężnej w wysokości 5 mln EUR dziennie za niewykonanie obowiązku natychmiastowego zaprzestania wydobycia #węgielbrunatny w kopalni #Turów w pobliżu czeskiej granicy #środowisko (C-121/21 R)
— EU Court of Justice (@EUCourtPress) June 15, 2021
Niebawem ruszyć mają negocjacje na szczeblu rządowym na temat rozwiązania problemu turoszowskiej kopalni. Czesi oczekują m.in zadośćuczynienia finansowego w wysokości około 50 mln euro.
Polacy powołują komisję negocjacyjną
Jednocześnie rząd przyjął uchwałę w sprawie współpracy na rzecz zakończeniaw sprawie współpracy na rzecz zakończenia sporu z Republiką Czeską dotyczącego Kopalni Węgla Brunatnego Turów, przedłożoną przez ministra klimatu i środowiska. Zobowiązuje one do podjęcia wzmożonej współpracy i wszelkich możliwych działań w celu zakończenia sporu z Republiką Czeską „zgodnie z interesem politycznym Polski”, w szczególności dotyczących strategii prowadzonego postępowania przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w tym również wykonywania dotychczasowych i przyszłych postanowień, a także wyroku i rozwiązania sporu na drodze ugody z Republiką Czeską.
Rada Ministrów zobowiązała do tego Jacka Sasina, wiceprezesa Rady Ministrów, ministra aktywów państwowych, Michała Kurtykę, ministra klimatu i środowiska, Zbigniewa Rau, ministra spraw zagranicznych, oraz Konrada Szymańskiego, ministra do spraw Unii Europejskiej.
Twitter/Rząd RP/Mariusz Marszałkowski/Bartłomiej Sawicki/Michał Perzyński