Departament Energii USA przedstawił plan przekazania 20 mln dolarów na badanie możliwości wytwarzania wodoru z pomocą elektrowni jądrowej w ramach projektu demonstracyjnego w Phoenix w Arizonie. Wszystko po to, aby wodór kosztował kiedyś dolar za kilogram i doprowadził Stany do neutralności klimatycznej.
Wsparcie administracji pomoże sfinansować PNW Hydrogen w elektrowni jądrowej Palo Verde. Wodór wytwarzany bez emisji CO2 (na przykład z pomocą atomu) może być nowym paliwem gospodarki dążącej do neutralności klimatycznej. USA chcą ją osiągnąć do 2050 roku podobnie jak Unia Europejska.
Amerykanie chcą obniżyć koszt kilograma wodoru do dolara za kilogram dzięki inicjatywie Hydrogen Shot (strzał wodorowy – ang.). Obecnie kosztuje on od 2 do 6,55 dolarów za kilogram według danych S&P Global Market Intelligence. USA produkują 10 mln ton metrycznych wodoru rocznie, ale większość z niego pochodzi z gazu ziemnego. Kolejna inicjatywa Departamentu Energii USA o nazwie H2@Scale ma promować badania w celu wykorzystania potencjału czystego wodoru. Europejczycy definiują go jako wodór zielony wytwarzany z pomocą źródeł odnawialnych. Amerykanie patrzą na niego szerzej jako na wodór z czystych źródeł, za które uznaje także atom.
– Wykorzystanie energetyki jądrowej do wytwarzania wodoru to przykład zaangażowania departamentu w finansowanie pełnego przekroju innowacyjnych projektów wytwarzania opłacalnego i czystego wodoru w celu osiągnięcia celu projektu Hydrogen Shot oraz postępu na ścieżce ku przyszłości bez emisji dwutlenku węgla – informuje resort.
PNW Hydrogen ma pozwolić na wykorzystanie sześciu ton wodoru do wytworzenia 200 MWh energii elektrycznej w szczycie zapotrzebowania, a także zbadania możliwości zintegrowania elektrowni jądrowych z wytwarzaniem wodoru w celu wytworzenia efektu skali. Wodór pochodzenia nuklearnego może być używany jako paliwo wytwórcze albo sprzedawany na potrzeby przemysłowe. Wytwarzanie wodoru z pomocą atomu może być także stabilne, bo niezależne od warunków pogodowych, od których zależą Odnawialne Źródła Energii.
Utility Dive/Wojciech Jakóbik