AlertEnergetykaOZE

Litwini ruszają na podbój polskiego rynku fotowoltaiki

OZE farma fotowoltaiczna fot. American Public Power Association/Tauron

OZE farma fotowoltaiczna fot. American Public Power Association/Tauron

Ignitis, koncern litewski działający na międzynarodowych rynkach, będzie rozwijał sprzedaż i serwis paneli fotowoltaicznych w Polsce w segmencie klientów biznesowych. Do 2025 roku Grupa, która jest również właścicielem farmy wiatrowej Pomerania, chce w Polsce zwiększyć moce z OZE o 300 MW.

Najnowszy raport „Rynek fotowoltaiki w Polsce” Instytutu Energii Odnawialnej pokazuje, że ubiegły rok był rekordowy pod względem rozwoju energetyki słonecznej w Polsce. Dane z badania pokazują, że moc zainstalowana w fotowoltaice na koniec 2020 roku wyniosła niemalże 4 GW, co oznacza 200-procentowy wzrost w porównywaniu z rokiem 2019. Według prognoz IEO na koniec 2021 roku moc zainstalowana w PV w Polsce może o przekroczyć 6 GW. Zainteresowanie alternatywnymi źródłami energii nie słabnie z uwagi na rosnące koszty zakupu. Trend ten raczej się utrzyma. W przyszłym roku wzrosną stawki opłaty mocowej, a wykorzystanie fotowoltaiki pomaga ograniczyć te koszty, także poprzez poprawę profilu zużycia.

Nowy gracz na polskim rynku energii słonecznej

Ignitis Polska działa na polskim rynku od 2017 roku, głównie w segmencie sprzedaży hurtowej energii, od 2019 roku również sprzedaży detalicznej zielonej energii. Firma oddała w 2021 roku do użytku farmę wiatrową Pomerania, składającą się z 29 turbin, o łącznej mocy zainstalowanej 94 MW. Teraz firma podjęła decyzję o rozwinięciu sprzedaży i serwisu paneli fotowoltaicznych.

– W Polsce mamy ambitne plany w fotowoltaice, poparte dużym doświadczeniem Grupy Ignitis. Polskim klientom chcemy zaproponować podejście “energy smart”, elastyczne i zrównoważone, pozwalające jak najpełniej odpowiedzieć na ich potrzeby. Naszą ofertę konstruujemy na podstawie pełnej analizy potrzeb, tworząc produkty dostosowane do specyfiki konkretnego klienta – mówi Diana Kazakevič, Prezes Ignitis Polska. – Widzimy duży potencjał rozwoju fotowoltaiki na polskim rynku i chcemy stać się jednym z głównych dostawców rozwiązań PV dla biznesu – dodaje.

Więcej energetyki rozproszonej

Ignitis swoją ofertę kieruje do małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Znajdzie się w niej między innymi budowa małych instalacji PV do 50 kWp. Firmy będą mogły zakupić instalację lub zdecydować się na jej wynajem. – Każdorazowo przygotujemy dla klienta analizę kosztów pod kątem konkretnego profilu zużycia i produkcji, dzięki czemu klient otrzymuje pełną analizę kosztów energii elektrycznej dla swojego obiektu. Jesteśmy w stanie zapewnić także bilansowanie dla mikroinstalacji oraz obiektu tj. „dosprzedać” potrzebną energię oraz odkupić nadprodukcję – dodaje Diana Kazakevič.

Oprócz małych instalacji w ofercie znajdują się większe projekty. Podobnie jak w przypadku małych instalacji możliwy jest ich zakup lub wynajem oraz dodatkowo współpraca na zasadach kontraktu PPA.

Ignitis/Michał Perzyński


Powiązane artykuły

tankowiec VILAMOURA, zdjęcie: vesselfinder.com

Tankowiec z milionem baryłek ropy eksplodował u wybrzeży Libii

Tankowiec Vilamoura, który przewoził milion baryłek ropy i wcześniej zawijał do rosyjskich portów, eksplodował u wybrzeży Libii. To kolejny z...
Gazprom. Źródło: Flickr

Plan Putina na ratowanie gospodarki: zabrać innym, dać Gazpromowi

Rosyjski koncern, obłożony zachodnimi sankcjami, doświadcza strat finansowych. W 2023 roku poniósł pierwszą roczną stratę od 20 lat, zdaniem ekspertów...

Orlen oferuje 25 procent rabatu na ładowanie elektryka

Koncern poinformował o promocji, jaką uruchomił dla użytkowników aplikacji Orlen Charge. Przez najbliższe dwa miesiące będą mogli skorzystać z rabatu...

Udostępnij:

Facebook X X X