Rośnie sojusz na rzecz pożegnania z węglem na COP26. Polska obieca, że nie zbuduje nowych bloków

4 listopada 2021, 09:15 Alert

Brytyjska prezydencja szczytu klimatycznego COP26 informuje, że koalicja 190 krajów i organizacji z udziałem Polski zamierza zadeklarować, że nie zainwestuje już w nowe elektrownie węglowe.

glasgow szkocja wielka brytania
Glasgow, Szkocja. Źródło: Wikicommons

Brytyjczycy podają, że grupa 190 krajów zadeklarowała, że przedstawi termin odejścia od energetyki węglowej oraz wycofania jej wsparcia. Deklaracja uwzględnia rezygnację z inwestycji w nowe elektrownie węglowe w kraju i za granicą, odejście od węgla do 2030 roku w największych gospodarkach i do 2040 roku w pozostałych. Chiny, Japonia i Korea Południowa mają zakończyć finansowanie węgla za granicą. G7, G20 i OECD zadeklarują zakończenie tego finansowania na korzyść Odnawialnych Źródeł Energii.

W tym samym czasie ma powstać nowy mechanizm wsparcia gospodarek zależnych od węgla w celu przyspieszenia odejścia od niego na rzecz energetyki nieemisyjnej oraz zapewnienia sprawiedliwej transformacji. Global Coal to Clean Power Transition Statement pod którym podpisał się rosnący sojusz przeciwko węglowi zawiera także deklarację krajów jak Polska, Wietnam i Chile o tym, że nie zbudują ani nie zainwestują w nowe elektrownie węglowe.

Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku, czyli tzw. strategia energetyczna zakłada, że Polacy nie zbudują już nowych elektrowni węglowych. Ostatnia jednostka tego typu miała powstać w ramach projektu Elektrownia Ostrołęka C, który został przejęty przez PKN Orlen i przestawiony na gaz.

COP26/Wojciech Jakóbik