InfrastrukturaWszystko

Magaczewska: ARP uruchamia unikalne na rynku rozwiązanie: Platformę Transferu Technologii

– ARP w ciągu 5 lat przeznaczy na innowacje 1,3 mld zł. Będą to inwestycje kapitałowe oraz wsparcie dla projektów realizowanych w formule otwartych innowacji. W tym celu w maju uruchamiamy unikalne na rynku rozwiązanie Platformę Transferu Technologii. Miejsce współpracy biznesowej, wymiany wiedzy i innowacyjnych projektów – powiedziała prezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Aleksandra Magaczewska podczas panelu „Liderzy innowacyjności” zorganizowanego w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

– Z badań wynika, że polscy przedsiębiorcy chcą wdrażać innowacyjne technologie. Dostępne są także środki na ten cel. Jednak pomimo poprawiającej się z każdym rokiem sytuacji, polska gospodarka nadal jest postrzegana, jako mało innowacyjna – powiedziała Prezes Magaczewska. Jej zdaniem problemem jest brak kultury współdziałania i otwartości przy realizacji innowacyjnych projektów.

Prezes Magaczewska podkreśliła, że sukces innowacyjnych projektów nie zawsze jest związany z dużymi nakładami finansowymi. – W modelu otwartych innowacji, firmy nie muszą budować kosztownych centrów badawczych, żeby wprowadzać nowe technologie. Ważna jest współpraca, wymiana pomysłów, zakup i adaptacja gotowych rozwiązań. Szczególnie w zmieniających się realiach rynkowych, gdzie trzeba działać szybko i elastycznie. Takie możliwości dają otwarte innowacje – dodała.

Według prezes Magaczewskiej polskie przedsiębiorstwa, aby móc konkurować na zagranicznych rynkach, powinny korzystać z pomysłów nie tylko wewnętrznych, ale i zewnętrznych. Natomiast niewykorzystywane we własnej firmie rozwiązania udostępniać innym podmiotom.

– ARP chce wspierać ten proces poprzez Platformę Transferu Technologii (PTT), którą uruchamiamy w maju. Platforma to unikalne narzędzie do komercjalizacji innowacji. Połączy partnerów zainteresowanych opracowaniem, sprzedażą oraz pozyskaniem innowacyjnych rozwiązań. Istotną cechą Platformy będzie możliwość zgłoszenia za jej pośrednictwem zapotrzebowania na dany rodzaj technologii. W ramach Platformy ARP zapewni także dofinansowanie licencji, praw do wykorzystania technologii oraz finansowanie usług doradczych ze środków unijnych – wyjaśniła prezes Magaczewska.

– Platforma będzie miała międzynarodowy charakter. Każdy wpis będzie w języku angielskim i polskim. Pracownicy ARP będą pomagać przy publikacji ofert i moderować wpisy. Sama wizualizacja będzie przyjazna i wsparta inteligentnym systemem wyszukiwania – dodała.

Zaznaczyła, że Platforma będzie główną osią Ekosystemu ARP, w którego skład wchodzą również spółki z Grupy ARP S.A. m.in. ARP Venture – Będzie to optymalne środowisko dla rozwoju i komercjalizacji innowacji. Miejsce gdzie przedsiębiorcy mogą otrzymać pełne wsparcie – dodała.

Prezes Magaczewska podkreśliła, że w ramach Ekosystemu, ARP współpracuje z inwestorami w specjalnych strefach ekonomicznych, spółkami Skarbu Państwa oraz innymi instytucjami wspierającymi innowacyjność. – Na początku kwietnia podpisaliśmy ważne porozumienie o współpracy z Narodowym Centrum Badan i Rozwoju. Łączymy nasze uzupełniające się oferty, aby maksymalnie wykorzystać efekt synergii. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc na każdym etapie cyklu życia projektu: od badań (wsparcie NCBiR) do jego wprowadzenia na rynek (wsparcie ARP) – powiedziała.

– Przykładem tej współpracy jest projekt realizowany przez GRC Technologie z Krakowa. W marcu ARP Venture podpisała z firmą GRC umowę pożyczki, na kwotę 9 mln zł, która wesprze produkcję ekologicznej chemii budowlanej. Technologia stosowana przez GRC m.in. produkcja cementu z popiołu powstającego ze spalania węgla, została opracowana przez naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, w ramach projektu finansowanego przez NCBR. Natomiast dofinansowanie rozpoczęcia produkcji firma uzyskała od ARP Venture – wyjaśniła prezes Magaczewska.

Źródło: Agencja Rozwoju Przemysłu

 


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

PSG: Tereny dotknięte powodzią otrzymają nowy gazociąg

Spółka poinformowała o otrzymaniu decyzji lokalizacyjnej dotyczącej gazociągu Otmuchów-Paczków (powiat nyski), na terenach, które zostały dotknięte przez zeszłoroczną powódź. Infrastruktura...

Polska i kraje bałtyckie zbliżają się by chronić energetykę

Polska oraz Litwa, Łotwa i Estonia podpisały memorandum dotyczący współpracy w zakresie ochrony infrastruktury energetycznej. W lutym bieżącego roku kraje...

Udostępnij:

Facebook X X X