Kanada planuje w tym roku zwiększyć eksport ropy i gazu o 300 tys. baryłek dziennie, powiedział minister zasobów naturalnych w odpowiedzi na prośby klientów europejskich, którzy chcą zastąpić w ten sposób dostawy z Rosji. Co ciekawe, PKN Orlen był pośrednio zaangażowany w projekt Pieridae Energy w Kanadzie o nazwie Goldboro LNG.
Minister Jonathan Wilkinson powiedział w czwartkowym oświadczeniu, że wzrost eksportu węglowodorów kanadyjskich o około pięć procent ma na celu wspomóc sojuszników w reakcji na kryzys bezpieczeństwa energetycznego spowodowany inwazją Rosji na Ukrainę trwającą już ponad miesiąc. – Nasi europejscy przyjaciele i sojusznicy potrzebują Kanady i innych krajów, aby przyspieszyć odchodzenie od ropy rosyjskiej – powiedział Wilkinson. – Mówią nam (Europejczycy – przyp. red.), że potrzebują naszej pomocy przy pozbyciu się rosyjskiej ropy i gazu w krótkim okresie, przy jednoczesnym przyspieszeniu transformacji energetycznej na całym kontynencie. Kanada ma wyjątkową pozycję, aby pomóc w obu przypadkach – dodał. Kanada jest czwartym co do wielkości producentem ropy naftowej na świecie po Rosji, Arabii Saudyjskiej i USA.
Wilkinson powiedział w czwartek, że rząd kanadyjski szuka również sposobów na zastąpienie rosyjskiego gazu skroplonym surowcem z Kanady na wniosek krajów europejskich. Ten kraj prowadzi rozmowy z Europejczykami na temat możliwości budowy większej liczby projektów LNG. Obecnie nie eksportuje LNG, ale firma Shell przygotowuje projekt budowy terminala LNG na zachodnim wybrzeżu Kanady. Minister zastrzegł, że projekty te musiałby być niskoemisyjne i dostosowane do przeładunku wodoru w przyszłości, tak aby wspomóc transformacje energetyczną.
Co ciekawe, PKN Orlen był pośrednio zaangażowany w projekt Pieridae Energy w Kanadzie o nazwie Goldboro LNG. Orlen posiada około 7 procent udziałów w Pieridae Energy poprzez Orlen Upstream Canada.
Al Jazeera/Mariusz Marszałkowski/Wojciech Jakóbik