EnergetykaOpinieRopa

Steinhoff: Fuzja Orlenu z Lotosem nie może prowadzić do monopolu

Prof. Janusz Steinhoff podczas EKG 2019 fot. BiznesAlert.pl

Prof. Janusz Steinhoff podczas EKG 2019 fot. BiznesAlert.pl

Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki, wystąpił na Europejskim Kongresie Gospodarczym 2022 w Katowicach. – Nie można się zasłaniać bezpieczeństwem energetycznym państwa, bo tworzy się monopol, który będzie wykorzystywać swoją pozycję – powiedział o fuzji Orlenu z Lotosem.

– Zdecydowanie opowiadam się przeciwko budowie dominujących podmiotów na rynku. Mieliśmy z taką sytuacją w poprzednim systemie, gdy wszystko było państwowe, wszyscy wiemy jak to się skończyło. Niszczenie konkurencji jest najgorszym, co można zrobić w gospodarce. Gdy słyszę o dobrych wynikach spółek, zadaję pytanie, czy zostało to dokonane w warunkach dominacji na rynku czy konkurencji – mówił gość konferencji.

– Komisja Europejska zadziałała w kontekście fuzji Orlenu z Lotosem racjonalnie, natomiast z punktu widzenia Skarbu Państwa jest to szkodliwe. Potęgę Orlenu budowali poprzednicy obecnego zarządu. Potęgi podmiotu nie można budować łamiąc konkurencję w danym kraju. Decyzje te mają charakter polityczny, nie merytoryczny. Nie można się zasłaniać bezpieczeństwem energetycznym państwa, bo tworzy się monopol, który będzie wykorzystywać swoją pozycję – ocenił Steinhoff.

– Nie poparłbym podziału Orlenu po ewentualnej wygranej opozycji. Orlen jest spółką giełdową, jest to dobrze zorganizowana firma. Z kolei sprawę rozwiązywałaby mądra prywatyzacja Lotosu – zakończył.

PKN Orlen ma połączyć się z Grupą Lotos po spełnieniu warunków Komisji Europejskiej wymagającej sprzedaży części stacji oraz wpuszczenia partnera do akcjonariatu Rafinerii Gdańskiej.

Opracowali Wojciech Jakóbik i Michał Perzyński


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...

Wielka Brytania chce ożywić atom przez miliardowe inwestycje

Rząd w Londynie chce wpompować w sektor energii jądrowej dodatkowe ponad 30 miliardów funtów. Wielka Brytania potrzebuje nowych instalacji jądrowych,...

Udostępnij:

Facebook X X X