AlertEnergetykaGaz.Surowce

Polska proponuje Europie wprowadzenie opłaty za import surowców energetycznych z Rosji

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Fot. Mariusz Marszałkowski

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Fot. Mariusz Marszałkowski

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas spotkania ministrów ds. energii Unii Europejskiej rozmawiała o bezpieczeństwie energetycznym Europy. Polska zaproponowała “rosyjski ETS”, czyli wprowadzenie opłaty za import rosyjskich surowców energetycznych.

Podczas posiedzenia Rady Ministrów Energii UE minister Anna Moskwa podkreśliła, że Polska domaga się pakietu sankcji na import ropy i gazu z Rosji oraz proponuje wdrożenie “rosyjskiego ETS”.

– Jeśli Polska może poprzeć takie sankcje i w pełni uniezależnić się od rosyjskiego gazu, to inne państwa europejskie też mogą takie kroki podjąć. Zależy nam, aby została wskazana konkretna data i deklaracja wszystkich państw ws. embarga na rosyjskie paliwa. Kolejny pakiet unijnych sankcji na Rosję powinien być całkowicie szczelny i zaakceptowany przez wszystkich – powiedziała.

– Proponujemy projekt sankcjonowania importu rosyjskich surowców energetycznych poprzez “rosyjski ETS”, tj. system analogiczny do opłat za emisje CO2. Opłata byłaby zgodna z zasadą sprawiedliwości, czyli im więcej ktoś sprowadza rosyjskich surowców, tym więcej płaci. Mechanizm ten miałby mobilizować państwa do zwiększenia swoich ambicji i tempa derusyfikacji – wyjaśniła.

Ministerstwo klimatu i środowiska podaje, że przedmiotem dyskusji była również płatność w rublach Gazpromowi. Polska wezwała do zachowania solidarności, co do odmowy takich płatności. – Nie możemy poddać się rosyjskiej manipulacji ani rosyjskiemu szantażowi. Dlatego z zadowoleniem przyjmujemy zdecydowane stanowisko Komisji Europejskiej i Prezydencji, które potwierdziły, że płacenie Gazpromowi za gaz w rublach jest niedopuszczalne. Jest to łamanie sankcji oraz solidarności europejskiej – zaznaczyła minister Anna Moskwa.

Tematem nadzwyczajnej rady unijnych ministrów ds. energii była także solidarność z Ukrainą w obszarze energetycznym. Polska zaapelowała do państw Unii Europejskiej o zwiększenie wsparcia surowcowego dla Ukrainy i w odbudowie tamtejszej infrastruktury – czytamy w komunikacie ministerstwa.

– Polska podjęła się nieformalnej koordynacji nad mechanizmem wsparcia energetycznego i surowcowego dla Ukrainy. Zaprosiliśmy wszystkie państwa na dziewiątego maja do okrągłego stołu z udziałem wicepremier Ukrainy – poinformowała minister klimatu i środowiska.

Ministerstwo klimatu i środowiska/Jędrzej Stachura

Spadają ceny ropy i gazu na rynkach międzynarodowych


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...
Projekt terminalu kontenerowego. Fot. Port Szczecin

Skarga Niemców wstrzymuje budowę polskiego terminala kontenerowego

Budowa portu kontenerowego w Świnoujściu została wstrzymana. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał decyzję środowiskową projektu po skardze niemieckiej organizacji...

Udostępnij:

Facebook X X X