Rosja planuje oddanie gazociągu Nord Stream 2 do użytku krajowego po tym. Gazociąg został ukończony w zeszłym roku, ale nie został oddany do użytku przed inwazją Rosji na Ukrainę, co zwiększyło obawy o kontrolę Kremla nad europejską siecią energetyczną. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zawiesił projekt na dwa dni przed rosyjską inwazją.
Co dalej z Nord Stream 2?
Ponieważ Unia Europejska jest teraz zdecydowana odwrócić się od rosyjskich paliw kopalnych, Gazprom podał, że niewykorzystana infrastruktura Nord Stream 2 na rosyjskim wybrzeżu zostanie ponownie wykorzystana do dostarczania gazu na północny-zachód kraju. W ramach tego procesu pozostawiona zostanie tylko jedna z dwóch dostępnych rur, jeśli Niemcy zmienią zdanie, dodatkowo zamykając drzwi dla dostaw do Europy. Według oświadczenia Gazpromu, drugiej nitki nie będzie można przywrócić do użytku do 2028 roku. Po stronie niemieckiej przedstawiciele administracji stwierdzili, że rurociągi można na razie pozostawić nietknięte, ponieważ bezczynna stal i beton nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla dzikiej przyrody.
Decyzja kanclerza Niemiec Olafa Scholza, by zatrzymać certyfikację Nord Stream 2 nastąpiła po tym, jak Rosja uznała niepodległość Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Chociaż nie zamknęło to całkowicie drzwi do przyszłego wykorzystania gazociągu, Niemcy podały, że chcą drastycznie zmniejszyć zużycie rosyjskiego gazu i uniezależnić się od niego do 2024 roku.
W tym celu ściga się o budowę terminali importowych dla skroplonego gazu ziemnego, umożliwiających dostawy od alternatywnych dostawców, takich jak USA i Katar.
The National News/Michał Perzyński