AlertRopa

Testy 5G w infrastrukturze przesyłowej Orlenu zakończyły się sukcesem

PKN Orlen fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki

PKN Orlen fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki

PKN Orlen, jako pierwszy w Polsce i jeden z nielicznych w Europie zakończył testy prywatnej sieci 5G w infrastrukturze przemysłowej. Zastosowane rozwiązania mogą stać się w przyszłości wsparciem dla prowadzonych procesów biznesowych we wszystkich obszarach działalności koncernu. Testy zostały przeprowadzone na terenie zakładu produkcyjnego w Płocku oraz pobliskiej stacji paliw.

5G w PKN Orlen

PKN Orlen na prowadzenie testów w realnym środowisku zaawansowanej infrastruktury przemysłowej otrzymał czasowy przydział częstotliwości radiowych oraz zgodę Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Projekt wpisuje się w strategię ORLEN2030, w ramach której realizowany jest program digitalizacji koncernu.

– PKN Orlen wyznacza trendy i wprowadza innowacyjne rozwiązania. Jako pierwsza firma w Polsce przetestowaliśmy prywatną sieć 5G w realnym otoczeniu przemysłowym. Zdobyte doświadczenie pozwoli nam na efektywne wykorzystanie tej technologii w procesach produkcyjnych. Na przykład w produkcji rafineryjnej i petrochemicznej wykorzystanie 5G pozwoli na optymalizację procesów wytwórczych i logistycznych, zwiększenie wydajności i ograniczenie ryzyka operacyjnego, a nawet osiągnięcie celów redukcji emisji – mówi Artur Groszek, Dyrektor Wykonawczy ds. Informatyki PKN Orlen.

Wraz z rozwojem transformacji cyfrowej będzie rosło zapotrzebowanie na innowacyjne technologie. Wyniki przeprowadzonych testów w PKN Orlen, potwierdzają, że sieć 5G zapewnia niezawodną transmisję informacji w aplikacjach o znaczeniu krytycznym w zakresie sterowania i monitoringu procesów produkcyjnych. Umożliwia też korzystanie z ogromnej liczby danych spływających z urządzeń pomiarowych, sensorów oraz maszyn produkcyjnych.
Partnerami przeprowadzonych testów były renomowane firmy technologiczne, które dostarczyły zaawansowaną technologicznie infrastrukturę sieci 5G oraz współpracujące z nią urządzenia. Wysoka przepustowość sieci w technologii 5G pozwoliła przetestować rozwiązania z zakresu internetu rzeczy (IoT), analityki danych i łączności dyspozytorskiej. Testowane były różne rozwiązania w zakresie sieci 5G, ich funkcjonalność, wydajność, jakość i bezpieczeństwo informatyczne.

PKN Orlen/Michał Perzyński


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...

Gorzki sukces odkrycia wolińskiej ropy naftowej i gazu

Formalnie złoże gazu ziemnego i ropy naftowej w pobliżu wyspy Wolin nie istnieje. Odkryto tylko wystąpienie tych surowców w jednym...
Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...

Udostępnij:

Facebook X X X