AlertAtomEnergetykaGaz.

Orban załatwił więcej gazu z Rosji wywołując inbę z Niemcami o atom

Wiktor Orban

Węgry sprowadzą więcej gazu z Rosji w czasie gdy Gazprom ogranicza dalej dostawy krajom o bardziej stanowczej postawie wobec inwazji na Ukrainie. Była to okazja do sporu między politykami węgierskimi i niemieckimi o atom.

Sekretarz stanu do spraw komunikacji międzynarodowej z kancelarii premiera Węgier Zoltan Kovacs poinformował, że węgierskie MVM podpisało z rosyjskim Gazpromem aneks do umowy gazowej pozwalający zwiększyć dostawy gazu rosyjskiego maksymalnie o 5,8 mln m sześc. dziennie w stosunku do 3,5 mln m sześc. dziennie sprowadzanych na mocy tego kontraktu obowiązującego przez 15 lat.

Wieści Kovacsa zostały skomentowane przez Daniela Freunda z niemieckiej partii Zielonych. – Przetrwanie polityczne rządu Wiktora Orbana zależy od dostaw gazu od Władimira Putina. Warto mieć to na uwadze następnym razem, gdy premier Węgier wejdzie do budynku Rady Europejskiej – napisał na Twitterze.

Kovacs nie pozostał mu dłużny. – Niemiecka gospodarka i stabilność zależą od dostaw gazu z Rosji, bo niemieccy zieloni jak Daniel Freund pomogli zabić energetykę jądrową. Warto mieć to na uwadze następnym razem, gdy Zieloni poproszą o głos – odparł w tym samym medium. Niemcy planowały porzucić energetykę jądrową do 2022 roku, zwiększając tym samym zależność od gazu. Rozważają utrzymanie w sieci trzech ostatnich elektrowni pod presją kryzysu energetycznego.

Węgry blokowały najostrzejsze sankcje wobec Rosji za atak na Ukrainę, a wręcz wspierały działania Gazpromu na wypadek przerwy dostaw gazu godząc się na wykorzystanie ich magazynów gazu oraz dostawy z użyciem gazociągu Turkish Stream. Niemcy dokonały zwrotu po ataku Rosji na Ukrainę i zamierzają porzucić dostawy rosyjskie po przygotowaniu alternatywy.

Rosjanie ograniczają podaż od wakacji 2021 roku, w ostatnim czasie poprzez ograniczenie dostaw przez Nord Stream 1 do Niemiec do 20 procent jego przepustowości. 31 sierpnia rozpoczęli przerwę techniczną, która ma potrwać do 3 września, ale Niemcy sygnalizują obawy, że dostawy nie wrócą.

Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Wojna totalna Gazpromu kontra wiatraki za gaz do Baltic Pipe


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X