Kongres USA zatwierdził projekt ustawy przeciwko obchodzeniu sankcji przez Rosję za pomocą kryptowalut. Natomiast rosyjskie ministerstwo finansów ma czas do pierwszego grudnia bieżącego roku, aby przedstawić rządowi opcje wykorzystania cyfrowego rubla w procesie budżetowym na nadchodzący rok.
Plany USA na odcięcie Rosji od cyfrowej waluty
Zatwierdzony przez izbę reprezentantów kongresu USA, projekt ustawy zakłada uniemożliwienie obejścia sankcji przez rynek kryptowalut. Teraz, zgodnie z dokumentem, w ciągu 30 dni szefowie departamentu skarbu i departamentu stanu muszą przedłożyć Kongresowi raport o tym, jak wykorzystanie walut cyfrowych może wpłynąć na skuteczność i przestrzeganie sankcji USA wobec Rosji. Ponadto ustawa wymaga od departamentu stanu utworzenia stanowiska dyrektora ds. bezpieczeństwa walut cyfrowych. Osoba powołana na to stanowisko będzie podlegała pod biuro do spraw polityki sankcji gospodarczych i przeanalizuje wpływ walut cyfrowych na system sankcji USA.
Wcześniej Biały Dom przedstawił pierwszą w historii koncepcję regulacji tego rynku w Stanach Zjednoczonych. Nowe propozycje były opracowywane przez sześć miesięcy po tym, jak prezydent, Joe Biden polecił zbadać ryzyka i korzyści związane z kryptowalutami oraz złożyć oficjalny raport w tej sprawie.
Ministerstwo finansów oraz bank centralny zgodziły się uregulować wydobycie kryptowalut w Rosji. Projekt ustawy w najbliższym czasie trafi do Dumy Państwowej, a jego szczegóły nie są jeszcze znane. Anatolij Aksakow, szef Komisji Dumy do spraw rynku finansowego uważa, że władze powinny zezwolić na wydobycie tylko w regionach z nadmiarem energii elektrycznej.
Premier Rosji Michaił Miszustin podkreśla, że w obecnych warunkach wykorzystanie cyfrowych aktywów finansowych ułatwi nieprzerwaną płatność za dostawę towarów z zagranicy oraz za eksport. Transfery międzynarodowe z wykorzystaniem kryptowalut mogą ruszyć już w 2023 roku.
Lenta/Wojciech Gryczka
USA uwolnią rezerwy, by Zachód mógł zapewnić Rosji jesień średniowiecza