AlertEnergetykaGaz.Innowacje

Podmorski wodorociąg da Europie LNG i ulgę w kryzysie energetycznym

Gazowiec Articic Princess. Fot. Gaz-System

Francja, Hiszpania i Portugalia rezygnują z projektu gazociągu MidCat przez Pireneje. Zbudują za to podmorski wodorociąg, którym najpierw popłynie gaz skroplony z Półwyspu Iberyjskiego, dając ulgę w dobie kryzysu energetycznego.

Hiszpania i Portugalia posiadają nadwyżki gazu pochodzącego z importu morskiego dzięki licznym terminalom LNG. Jednakże możliwość reeksportu na kontynent jest ograniczona przez niewystarczającą ilość połączeń gazowych. Pierwotnie miał to zmienić gazociąg MidCat z Hiszpanii do Francji, ale nie doszło do ostatecznej decyzji inwestycyjnej ze względów ekonomicznych.

20 października Francja, Hiszpania i Portugalia ogłosiły, że MidCat zostanie zastąpiony przez BarMar, czyli rurociąg z Barcelony do Marsylii przez Morze Śródziemne, którym będzie płynął początkowo gaz a w przyszłości wodór. LNG z Półwyspy Iberyjskiego zwiększyłoby podaż w dobie kryzysu energetycznego podsycanego przez rosyjski Gazprom, który od wakacji 2021 roku systematycznie zmniejsza podaż gazu w Europie, windując jego ceny, a za nimi ceny energii oraz węgla.

Hiszpański premier Pedro Sanchez powiedział, że BarMar „to odpowiedź na wezwanie do solidarności skierowane przez partnerów europejskich w obliczu szantażu Władimira Putina”. Spotkał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem oraz premierem Portugalii Antonio Costą podczas szczytu Rady Unii Europejskiej. Szczegółowe założenia projektu BarMar mają dopiero zostać przedstawione.

Reuters/Wojciech Jakóbik


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....

Strzelba i siatka, czyli ukraiński sposób na drony. Ekspert: To ostateczność

Drony polują na ukraińskich żołnierzy. Nie wszystkie da się zagłuszyć, początkowo Ukraina radziła sobie tradycyjnym wyposażeniem m.in. z użyciem strzelb....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Udostępnij:

Facebook X X X