AlertAtomCiepłownictwoEnergetykaEnergia elektrycznaGaz. Energetyka gazowaOZERopaWęgiel. energetyka węglowa

IPE: Eksperci ujawniają tajemnice sukcesów i porażek sektora energetyki w „Historii sektora energetyki”

fot. PGE Dystybucja

W rzeczywistości kryzysu energetycznego, zawirowań i poszukiwaniem alternatywnych rozwiązań na przetrwanie nachodzących miesięcy, ciężko pamiętać, że rok 2022 patronuje między innymi Ignacy Łukasiewicz. Pionier przemysłu naftowego odpowiada za rozwój sektora energetycznego, którego historię, kompleksowo nakreślono w specjalnym wydaniu „Historii sektora energetyki” od IPE.

„Historia sektora energetyki” to specjalne wydanie czasopisma naukowego od Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza i fundacji PGE. Znajduje się w nim opakowane szeroką wiedzą streszczenie rozwoju energetyki na świecie. Publikację tworzy 11 artykułów naukowców i praktyków, którzy nakreślili szerokie dzieje przemysłu paliw i energii.

Okładka książki „„Historia sektora energetyki”. Źródło: IPE

Wydanie powstało w imię Ignacego Łukasiewicza, który jest patronem 2022 roku. Jednocześnie obchodzimy 200. rocznicę urodzin pioniera światowego przemysłu naftowego.

Jak mówi profesor Piotr Franaszek: Historia polskiego, a zarazem światowego przemysłu naftowego rozpoczęła się na ziemiach polskich pod zaborem austriackim, czyli w Galicji – północnej prowincji monarchii austriackiej. Był to jeden z najsłabiej zindustrializowanych regionów państwa. Do unowocześnienia gospodarki i społeczeństwa galicyjskiego mogła przyczynić się nowa gałąź przemysłu, jaką był przemysł naftowy. Autorzy kompleksowo nakreślili historię, sięgając do starożytności i biorąc pod uwagę wpływ II wojny światowej i dalej, transformację ustrojową na przełomie lat 80. i 90. XX wieku.

Specjalny numer czasopisma Energy Policy Studies trafi do wielu renomowanych bibliotek uczelnianych w Polsce i na świecie, z wersją elektroniczną można się zapoznać tutaj.

Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza/Maria Andrzejewska

Które urządzenia codziennego użytku opalane były gazem?


Powiązane artykuły

Elektrownia jądrowa Dukovany. Źródło: Twitter/CEZ Group

Niemcy boją się czeskiego SMR przy granicy

Czeski koncern energetyczny CEZ planuje budowę trzech bloków SMR w pobliżu granicy z Niemcami. Plany wzbudzają niepokój strony niemieckiej, która...
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom pod wpływem sankcji kłania się Serbii, która otwiera przed nim UE

Rosyjski koncern zawarł nowy kontrakt z Serbią, umowa dotyczy dostaw gazu. Obejmuje ona dostarczenie ponad sześciu milionów metrów sześciennych gazu...

Austria drogo zapłaci za nieosiągnięcie celów klimatycznych

Austriackie ministerstwo finansów zleciło firmie Kommunalkredit Public Consulting analizę konsekwencji niedotrzymania celów klimatycznych na 2030 rok. Z tej analizy wynika,...

Udostępnij:

Facebook X X X