AlertEnergetykaGaz.

Komisja Europejska przygotowuje mechanizm ustalania ceny maksymalnej za gaz

Gazociągi. Źródło: freepik

Gazociągi. Źródło: freepik

Według propozycji Komisji Europejskiej, do których dotarł Bloomberg, ograniczenie ceny maksymalnej ma mieć miejsce na głównej giełdzie handlu gazem w Europie. 

Chodzi o holenderską giełdę TTF. To handel na niej ma podlegać ograniczeniom cenowym tzw. cap price. Cena maksymalna na gaz miałaby zostać nałożona “odgórnie” w oparciu o kilka wariantów, które jeszcze nie zostały w pełni doprecyzowane. KE przewiduje możliwość zawieszenia instrumentu, gdyby wpłynął on negatywnie na bezpieczeństwo energetyczne Europy.

Mechanizm miałby zostać aktywowany, gdyby cena gazu podskoczy znacznie poza ustalony poziom, a wzrost nie byłby tożsamy z podobnym wzrostem na globalnych rynkach handlu LNG. Po uruchomieniu korekty cenowej, kontrakty na dostawy gazu na następny miesiąc w ramach giełdy nie mógłby zostać zrealizowany gdyby jego cena przekroczyła ustalony pułap.

Mechanizm mógłby składać się ze stałego pułapu cenowego, weryfikowanego co miesiąc. Ponadto mają w nim się znaleźć dwa wyzwalacze blokujące wzrost ceny. Pierwszym byłby wzrost cen z miesięcznym wyprzedzeniem rosnący przez nieokreśloną liczbę tygodni, a drugim byłby spread między cenami transakcji na TTF Spot a koszykiem cen spot LNG powyżej określonego poziomu przez nieokreśloną liczbę dni.

Nie ma mechanizmu ograniczającego ceny w kontraktach bilateralnych, z pominięciem giełdy. KE widzi ryzyko, że część transakcji na wniosek sprzedającego może zostać wycofanych z giełdy na rzecz bezpośrednich kontraktów z odbiorcami.

Bloomberg/Mariusz Marszałkowski


Powiązane artykuły

Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Wyścig zbrojeń w epoce dronów. W centrum rywalizacja Chin z USA

Stany Zjednoczone przyspieszają rewolucję dronową w swoich siłach zbrojnych. Pentagon ogłosił plany powszechnej integracji małych dronów bojowych z każdą gałęzią...

Cięcia w produkcji energii z OZE rosną. A rekompensat brak

Nierynkowe ograniczenia produkcji energii przez przemysłowe instalacje OZE nadal rosną, choć na razie nie tak dynamicznie, jak w ubiegłym roku....

Udostępnij:

Facebook X X X