AlertEnergetykaEnergia elektrycznaInnowacjeOZESurowce

Innowacyjna technologia z polskiego zagłębia miedziowego może pomóc oszczędzać energię

Przepalanie otworu spustowego miedzi w Hucie Miedzi Głogów fot. KGHM

Przepalanie otworu spustowego miedzi w Hucie Miedzi Głogów fot. KGHM

Nowa technologia wykorzystująca stop miedzi i srebra pozwala wytwarzać przewody elektroenergetyczne, które notują minimalne straty energii pozwalając oszczędzić nawet 20 procent.

– W Zagłębiu Miedziowym testowana jest innowacyjna technologia z użyciem stopów miedzi i srebra. Niskostratne przewody elektroenergetyczne zostały zawieszone w linii relacji Polkowice – Rudna Zachodnia. Sprawdzane są ich parametry wytrzymałościowe oraz rzeczywiste podwyższenie obciążalności prądowej. Straty przesyłu energii elektrycznej na doświadczalnym odcinku linii są ok. 20 procent niższe – podaje KGHM. Projekt to rezultat połączenia nauki i biznesu we wspólnym przedsięwzięciu KGHM i Konsorcjum AGH, TFK i Ł-IMN, współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu CuBR.

Do tej pory linie napowietrzne były wytwarzane w Polsce ze stopów stali i aluminium, które słabo przewodziły energię. Miedź ma wysoką przewodność i pozwala obniżyć straty energii na przesyle. Ponadto, przedmioty ze stopu miedzi i srebra są bardziej wytrzymałe i zmniejszają ryzyko usterki. – KGHM realizuje projekt z Konsorcjum w ramach współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju pod nazwą CuBR. Konsorcjum opracowało technologię wytwarzania wysokowytrzymałych rdzeni do przewodów elektroenergetycznych. Do prób wykorzystano ok. 1500 kg miedzi z KGHM. Po testach laboratoryjnych przyszedł czas na badania w terenie.

– Przewody stanowią fragment sieci energetycznej relacji Polkowice – Rudna Zachodnia na odcinku ponad 300 m. Sieć zasila obiekty KGHM Polska Miedź S.A. Badania potrwają co najmniej cały rok. Realizacja projektu nie byłaby możliwa bez zaangażowania spółki Tauron – informuje KGHM. – Zarówno koncepcja, jak i zastosowane materiały są w tym przypadku wyjątkowe – takich przewodów na rynku jeszcze nie ma. Technologia produkcji oraz konstrukcje przewodów zostały poddane ochronie patentowej w kraju i za granicą.

Oszczędność energii może być szczególnie ważna w dobie kryzysu energetycznego, ale także w obliczu rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii wymagających rozbudowy sieci elektroenergetycznej. Sam KGHM zapisał w strategii cel udziału 50 procent OZE w miksie energetycznym do 2030 roku.

KGHM/Wojciech Jakóbik


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...
Projekt terminalu kontenerowego. Fot. Port Szczecin

Skarga Niemców wstrzymuje budowę polskiego terminala kontenerowego

Budowa portu kontenerowego w Świnoujściu została wstrzymana. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał decyzję środowiskową projektu po skardze niemieckiej organizacji...

Udostępnij:

Facebook X X X