AlertEnergetykaRopa

Orlen, Lotos i PGNiG mają się scalić w Norwegii w ciągu pół roku a strategia w lutym

Platforma wydobywcza na złożu Gina Krog. Fot. PGNiG

Platforma wydobywcza na złożu Gina Krog. Fot. Ole Jørgen Bratland/Statoil

Działalność PKN Orlen, Grupy Lotos i PGNiG na szelfie norweskim ma zostać scalona w ciągu pół roku. Strategia uwzględniająca fuzję ma być przedstawiona w lutym.

– PGNiG Upstream Norway standardowo bierze udział w procesie koncesyjnym, który zostanie rozstrzygnięty na początku stycznia – przyznaje Marcin Piechota, szef relacji inwestorskich PGNiG. – Strategią PGNiG Upstream Norway było poszukiwanie koncesji sąsiadujących z miejscami w których operujemy lub podobnej charakterystyce geologicznej.

– Prawo norweskie mówi, że działalność w Norwegii musimy prowadzić w ramach jednego podmiotu. Doprowadzenie do scalenia to kwestia być może pół roku – powiedział Robert Śleszyński, dyrektor strategii PKN Orlen. – Działalność Lotos Norge była ograniczona do jednego partnera i złoża – powiedział Śleszyński. – Synergie już są realizowane i potencjał współpracy aktywów w Norwegii jest realizowany – zapewnił.

PKN Orlen przejął Lotos i PGNiG w 2022 roku. Te firmy posiadają koncesje wydobywcze na szelfie norweskim istotne dla zaopatrzenia gazociągu Baltic Pipe, który według planów PGNiG ma pozyskiwać 2,5-3 mld m sześc. rocznie z własnego wydobycia Polaków.

– W okolicach stycznia lutego będziemy mogli przedstawić nową strategię, która będzie obejmowała wszystkie fuzje. W ramach nowego programu integracji będziemy komunikować aspiracje i cele dotyczące samego programu dużego integracji tych podmiotów. Pokażemy wówczas, gdzie i jakie wydatki inwestycyjne będziemy przeznaczać – powiedział Robert Śleszyński z PKN Orlen.

Wojciech Jakóbik


Powiązane artykuły

Unia broni się przed farbowaną ropą, a indyjski partner Rosji protestuje

Indyjska Nayara Energy krytykuje unijne sankcje dotyczące zakazu importu z państw trzecich produktów powstałych z przetworzonej ropy naftowej. Argumentuje, że...
Narodowe Centrum Badan Jadrowych w Swierku. N/z: wejscie do reaktora jadrowego "Maria". Fot. Bartosz Krupa/East News. Swierk 31.05.2015.

Reaktor Maria wznowi pracę w sierpniu?

Reaktor Maria, jedyny działający reaktor jądrowy w Polsce, odbywa przymusową przerwę w oczekiwaniu na licencję od Państwowej Agencji Atomistyki. Ministerstwo...
Prace na statku układającym rurociąg Lorelay na Morzu Północnym, Holandia, 18 lipca 2025 r. Rurociąg do transportu CO2 na potrzeby systemu transportu i składowania CO2 Portos. EPA/JEROEN JUMELET

Holandia łapie CO2, by ratować Unię. Polska tylko zerka

W przyszłym roku Holandia wystartuje z projektem Porthos, umożliwiającym wychwyt i składowanie milionów ton dwutlenku węgla rocznie. W ten sposób...

Udostępnij:

Facebook X X X