AlertEnergetykaInfrastrukturaWęgiel. energetyka węglowa

Rafako i Mostostal Warszawa chcą zapłaty za Elektrownię Jaworzno III

Siedziba Rafako. Fot.: Rafako

Siedziba Rafako. Fot.: Rafako

Rafako wystosowało do spółki Tauron Wytwarzanie żądanie zwrotu gwarancji zapłaty tytułem wynagrodzenia. Chodzi o około 109,77 mln złotych.

Z tytułu wynagrodzenia, Rafako oraz Mostostal Warszawa żądają od Tauron Wytwarzanie zapłaty za budowę i prowadzenie bloku w Elektrowni Jaworzno III. Chodzi o blok energetyczny o mocy 910 MW.

Wniosek dotyczy gwarancji zapłaty do kwoty 109 774 595,17 złotych, co obejmuje pozostałe koszty wynagrodzenia za działania wykonawcze oraz zawiera część zafakturowaną i niezapłaconą oraz niezafakturowaną.

Tauron Wytwarzanie ma zrealizować płatność w terminie 45 dni od dnia doręczenia żądania. Wykonawca musi natomiast otrzymać gwarancję zapłaty. Jeżeli to się nie stanie, Rafako będzie mogło odstąpić od umowy z winy Tauron Wytwarzanie.

Wadliwy blok w Elektrowni Jaworzno III

Rafako realizowało budowę bloku w EJ III od 2014 roku. Inwestycja kosztowała Turon ponad 6 mld złotych, a blok węglowy o mocy 910 MW został uruchomiony w listopadzie 2020 roku. Od tego czasu przechodził awarie czego konsekwencją były liczne przestoje w pracy.

Blok wyłączono w czerwcu 2021 roku, a powodem były usterki, które zostały usunięte przez wykonawcę. W listopadzie 2022 roku Rafako otrzymało list od Tauron Wytwarzanie zawierający spis wad realizacji projektu. Jeszcze w tym samym miesiącu koncern wystosował kolejne pismo mówiące o tym, że Rafako nie osiągnęło założonych parametrów, które ujęto w kontrakcie. Firma natomiast utrzymuje, że błąd leży po stornie spółki, która używała złej jakości paliwo do pracy bloku.

Mimo sporu toczącego się między Rafako i Tauron Wytwarzanie, blok pracuje wykorzystując swoje możliwości.

Rafako/Polska Agencja Prasowa/Maria Andrzejewska 

Steinhoff: Reglamentacja węgla i cena maksymalna przypominają rozwiązania z PRL (ROZMOWA)


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X