AlertEnergetykaGaz.

Cypr zapowiada niebawem eksport gazu do Europy

Cypr widziany z kosmosu. Źródło:Wikipedia

Cypr widziany z kosmosu. Źródło:Wikipedia

22 grudnia ministerstwo energii Cypru oficjalnie poinformowało, że zakończone prace poszukiwawczo-badawcze prowadzone w całej wyłącznej strefie ekonomicznej (WSE) stwierdziły, że możliwe jest wydobycie ze złóż węglowodorów – głównie gazu – zlokalizowanych w 6. bloku. Są to złoża „Calypso-1”,, „Cronos-1” oraz “Zeus-1”. Rząd w Nikozji liczy, że cypryjski gaz w “bliskiej perspektywie pojawi się na rynku UE”.

Wydobycie gazu na Cyprze

Prace poszukiwawcze w cypryjskiej wyłącznej strefie ekonomicznej prowadziło konsorcjum włoskie Eni i francuskieTotal Energies. Potencjał złoża “Zeus-1” konsorcjum oceniło na 2 do 3 bln stóp sześc. (Tcf). – Zostały również przetestowane z wynikami pozytywnymi jakościowe parametry techniczne, co stanowi obiecujące perspektywy wydobywcze – stwierdza cypryjskie ministerstwo energii.

Rząd cypryjski udzielił koncesji na poszukiwania w swojej wyłącznej strefie ekonomicznej pomimo oficjalnych ostrych protestów władz tureckich. Ankara uznała, że konieczna jest także zgoda tureckiej części wyspy, nie posiadającej jako państwo uznania międzynarodowego ONZ (za wyjątkiem Turcji). Pomimo tych protestów, prace poszukiwawcze prowadzone były bez żadnych zagrożeń. Były chronione przez francuskie i włoskie okręty. Podobnie jak prowadzone niedawno przez ExxonMobile w tej części Morza Śródziemnego prace poszukiwawcze były chronione przez amerykańskie siły morskie.

Według wstępnych informacji gaz z Cypru byłby dostarczany do Europy jako LNG.

Teresa Wójcik


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X