AlertAtomEnergetyka

FT: Gdzie dwóch do atomu w Polsce, tam jest problem z finansowaniem

Źródło: pikist.com

Zdaniem dziennika Financial Times, polskie projekty jądrowe z Amerykanami i Koreańczykami stoją przed poważnymi wyzwaniami, zwłaszcza w zakresie finansowania. – Stawiając na dwóch odrębnych zagranicznych partnerów, Polska wystawiła się także na ich rywalizację – piszą Brytyjczycy.

W tym roku Polska wybrała technologię budowy swojej pierwszej elektrowni jądrowej. Powstanie ona we współpracy z amerykańską firmą Westinghouse, która deklaruje inwestycję 100 mld zł w cały Program Polskiej Energetyki Jądrowej zakładający 6-9 GW energetyki jądrowej do 2043 roku. Atom może zapewnić Polakom również koreańskie KHNP, badające możliwość postawienia reaktorów w Pątnowie wraz z Polską Grupą Energetyczną oraz ZE PAK.

Oba projekty komentuje brytyjski Financial Times, który twierdzi, że Polska zaprosiła w ten sposób dwóch konkurentów na swoje podwórko. – Warszawa próbuje przekonać Westinghouse do objęcia znacznego pakietu udziałów w nowej fabryce, a Koreańczycy wchodzą w skomplikowane partnerstwo z polskim miliarderem Zygmuntem Solorzem-Żakiem (właściciel ZE PAK – przyp. red.) – czytamy.

– Stawiając na dwóch odrębnych zagranicznych partnerów, Polska wystawiła się także na ich rywalizację. Westinghouse złożył pozew w Stanach Zjednoczonych w październiku, argumentując, że Koreańczycy używali zastrzeżonej amerykańskiej technologii, którą można było eksportować tylko za zgodą ich rodzimej firmy – piszą Brytyjczycy.

Ministerstwo klimatu i środowiska przewiduje, że model finansowania energetyki jądrowej w Polsce zostanie przedstawiony w drugiej połowie 2023 roku.

The Financial Times/Jędrzej Stachura

Perzyński: Nie powinniśmy się przejmować niemieckimi protestami wobec polskiego atomu


Powiązane artykuły

Elektrownia jądrowa. Fot. Freepik

Google pomoże zbudować polską elektrownię jądrową

Westinghouse, amerykański partner Polski w budowie jej pierwszej elektrowni jądrowej, ogłosił współpracę z Google Cloud. Firmy chcą zoptymalizować proces montażu...

Sankcje wpędzają Rosnieft w problemy. Tankowiec płynie na pusto

Ostatni pakiet unijnych sankcji objął spółkę Nayara, właścicielkę drugiej największej rafinerii w Indiach, której 49 procent udziałów należy do Rosnieftu....
Rachunkowość. Źródło: Freepik

Polacy nie rozumieją rachunków za prąd? PIE: Potrzebują edukacji

Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) przedstawili raport, w którym wnioskują, że wiedza o własnym wykorzystaniu energii elektrycznej w polskich gospodarstwach...

Udostępnij:

Facebook X X X