PGNiG Termika planuje nowe inwestycje w Ciepłowni Kawęczyn. Do tej pory była ona zasilana węglem, teraz przejdzie na błękitne paliwo, czyli gaz, olej opałowy lekki i zacznie wytwarzać energię z źródeł odnawialnych.
PGNiG Termika poinformowała, że w Ciepłowni Kawęczyn powstaną: kotłownia gazowo-olejowa, kotłownia gazowa oraz instalacja fotowoltaiczna.
Kotłownia gazowo-olejowa
Po uzyskaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, spółka rozpoczęła prace projektowe nad kotłownią gazowo-olejową (220 MWt). Koniec inwestycji został zaplanowany na 2025 rok.
Kotłownia gazowa
Druga inwestycja to kotłownia, która będzie się składać z sześciu kotłów gazowych o łącznej mocy 228 MWt. PGNiG Termika podaje, że przygotowuje dokumentację przetargową, a zakończenie prac zostało zaplanowane na 2026 rok. – Po oddaniu do eksploatacji kotłowni gazowo-olejowej, jak i kotłowni gazowej planowane jest trwałe odstawienie z eksploatacji kotłów węglowych. Oznacza to, że produkcja ciepła w Kawęczynie nie będzie pochodzić z wykorzystania węgla kamiennego – czytamy w komunikacie.
Instalacja fotowoltaiczna
Ciepłownia Kawęczyn doczekała się również własnej instalacji fotowoltaicznej o mocy ok. 1 MWe z rocznym wolumenem produkcji energii elektrycznej wynoszącym minimum 975 MWh. Zdaniem PGNiG Termika, dzięki tej instalacji Warszawa zyska nowe, całkowicie bezemisyjne źródło energii elektrycznej. Oddanie farmy do eksploatacji zostało zaplanowane na pierwszą połowę 2023 roku.
Ciepłownia Kawęczyn znajduje się w dzielnicy Rembertów w Warszawie. PGNiG Termika jest jej właścicielem od 2012 roku.
PGNiG Termika/Jędrzej Stachura
Eksport ropy i gazu z Rosji spada przez sankcje, a ceny… też