AlertEnergetykaRopa

Derusyfikacja dostaw ropy w Niemczech na papierze. Shell negocjuje w Polsce

Polska Niemcy Unia Europejska

Fot. BiznesAlert.pl

Rafineria Schwedt przeznaczona do derusyfikacji ma odbierać w całości ropę nierosyjską korzystając między innymi z polskiego naftoportu. Jednak to liczby pozostające wciąż na papierze, bo oficjalnego rozstrzygniecia nie ma. Shell ma negocjować dostawy do Schwedt w Polsce.

Maerkische Oderzeitung podaje, że minister gospodarki Brandenburgii Jorg Steinbach liczy na dostawy 100 tysięcy ton ropy miesięcznie z Kazachstanu, 200 tysięcy ton przez naftoport w Polsce i 500 tysięcy ton przez taki obiekt w Rostocku, w Niemczech. Taki portfel dostaw pozwoliłby zwiększyć przerób w Schwedt z 50 do 75 procent mocy. Nie ma jednak umów w tej sprawie, pomimo doniesień medialnych o dostawach z Kazachstanu przez Ropociąg Przyjaźń.

MOZ podaje, że holendersko-brytyjski Shell z mniejszościowymi udziałami w Rafinerii  Schwedt rozmawia o dostawach ropy przez Polskę. Portal przyznaje, że rozpoczęcie dostaw z Kazachstanu przez Ropociąg Przyjaźń w Polsce oznaczałoby konieczność przyjęcia najpierw ropy rosyjskiej zalegającej w tej infrastrukturze.

Polacy stawiali derusyfikację, czyli pozbawienie Rosnieft Deutschland większościowego pakietu akcji w Schwedt, jako warunek dostaw przez naftoport i według resortu klimatu otrzymali zapewnienie w tej sprawie. Trwają spekulacje na temat zastąpienia Rosnieftu przez PKN Orlen. Ta firma planuje budowę terminalu przeładunkowego w Gdańsku. – Budując terminale w Gdańsku będziemy mogli odbierać ropę z innych kierunków i dostarczać ją między innymi do Rafinerii Schwedt – powiedział prezes Orlenu cytowany przez BiznesAlert.pl.

Polska i Niemcy zadeklarowały porzucenie ropy rosyjskiej do końca 2022 roku w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainie. Do tej pory jednak nie porzuciły tego kierunku, ale według informacji BiznesAlert.pl przygotowują się do takiego ruchu.

MOZ/Wojciech Jakóbik

Sto procent ropy Rafinerii Gdańskiej jest spoza Rosji. Orlen ma zwiększyć potencjał dostaw do Schwedt


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X