AlertAtomBezpieczeństwoEnergetyka

Ukraina apeluje o sankcje Zachodu na atom Rosji. Partner polskiej elektrowni jądrowej może pomóc

Uroczyste otwarcie budowy Paks 2 fot. Rosatom

Uroczyste otwarcie budowy Paks 2 fot. Rosatom

Ukraińcy uderzają sankcjami w rosyjski Rosatom i apelują o podobne uderzenie na Zachodzie. Partner polskiej elektrowni jądrowej Westinghouse może pomóc uniezależnić się od paliwa jądrowego z Rosji, by były możliwe takie sankcje.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński podpisał dekret o sankcjach przeciwko rosyjskiemu sektorowi jądrowemu zaproponowany przez Radę Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy. Są wymierzone w około 200 podmiotów z Rosji i mają obowiązywać przez 50 lat.

Sankcje te uderzają między innymi w rosyjski Rosatom, który nielegalnie przejął Zaporoską Elektrownię Jądrową na terenach okupowanych Ukrainy. Rosjanie wykorzystywali ten obiekt do straszenia społeczności międzynarodowej katastrofą nuklearną. – Rosyjskie państwo terrorystyczne używa przemysłu jądrowego, by wywierać presję na inne państwa – powiedział Zełeński w nagraniu towarzyszącemu ogłoszeniu sankcji.

Euratom cytowany przez BiznesAlert.pl szacuje, że Unia Europejska potrzebowałaby do siedmiu lat na uniezależnienie się od wzbogacania uranu w Rosji. Polska i kraje bałtyckie opowiadały się w rozmowach na temat dziesiątego pakietu sankcji za uderzeniem w sektor jądrowy Federacji Rosyjskiej. Polacy współpracują z amerykańskim Westinghouse przy budowie pierwszej elektrowni jądrowej na Pomorzu. Ta amerykańska firma pomaga już zastąpić rosyjskie paliwo jądrowe własnym w Czechach, Finlandii i na Ukrainie dzięki zakładowi paliwowemu w Szwecji.

Pierwszy reaktor jądrowy w Polsce ma być gotowy w 2033 roku. Docelowo ma powstać 7200 MW energetyki jądrowej od Westinghouse i do 9 GW w ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Rozważana jest dobudówka we współpracy z koreańskim KHNP.

Rada Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Rosja straszy atomem, bo może (ANALIZA)


Powiązane artykuły

Bundeswehra wyrzuca przetargi za burtę. Dbałość o naturę też

Niemiecki rząd zatwierdził projekt ustawy o przyspieszeniu planowania i zakupów dla sił zbrojnych. Jej celem jest wzmocnienie Bundeswehry. Najważniejszą zmianą...
Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Wyścig zbrojeń w epoce dronów. W centrum rywalizacja Chin z USA

Stany Zjednoczone przyspieszają rewolucję dronową w swoich siłach zbrojnych. Pentagon ogłosił plany powszechnej integracji małych dronów bojowych z każdą gałęzią...

Udostępnij:

Facebook X X X