AlertAtomEnergetyka

Polskie Elektrownie Jądrowe i AGH w Krakowie będą współpracować przy narodzinach atomu

Elektrownia jądrowa w Buszehr. Fot. Wikimedia Commons

Elektrownia jądrowa w Buszehr. Fot. Wikimedia Commons

Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) i krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza podpisały umowę o współpracy na rzez rozwoju branży jądrowej. Celem porozumienia jest kształcenie kadr niezbędnych dla funkcjonowania atomu w Polsce.

15 lutego Polskie Elektrownie Jądrowe i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie podpisały porozumienie o wspólnym działaniu na rzecz rozwoju branży jądrowej. Obejmuje ono współpracę przy kształceniu kadr oraz prace na rzecz rozwoju technologii mających zastosowanie w branży jądrowej.

– Projekt budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce to nie tylko technologie czy wykonawstwo. To również szansa na perspektywiczny rozwój naszego potencjału kadrowego, którą powinniśmy jak najlepiej wykorzystać. Ze względu na szeroką skalę polskich inwestycji w energetykę, w tym jądrową, ich realizacja na poszczególnych etapach (tj. budowy i późniejszej eksploatacji obiektów) wymaga skoordynowanego działania i zaangażowania wielu instytucji oraz podmiotów. […] Zapotrzebowanie na wiedzę branżową oraz specjalistyczne kwalifikacje zawodowe i techniczne z każdym dniem będzie więc rosło. Chcielibyśmy widzieć w Polsce centrum szkoleniowe i być regionalnym hubem nie tylko w odnawialnych źródłach energii, ale też w innych dziedzinach energetyki – powiedziała Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

– Budowa pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej jest wieloletnim i bardzo złożonym zadaniem inwestycyjnym. AGH jest naszym naturalnym partnerem w tym projekcie, ponieważ jest uczelnią która z ogromnymi sukcesami prowadzi działalność badawczą i edukacyjną w zakresie nauk ścisłych, w tym w kierunkach związanych właśnie z branżą energetyczną. Wierzę, że dzięki ścisłej współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą uda się nam jako inwestorowi sprostać wyzwaniom, jakie przed nami stoją – podkreślił Tomasz Stępień, prezes Polskich Elektrowni Jądrowych.

Celem porozumienia między PEJ i AGH jest kształcenie kadr niezbędnych dla rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Umowa obejmuje swoim zakresem współpracę w zakresie rozwoju technologii jądrowych oraz innych technologii mających zastosowanie w branży jądrowej, a także prowadzenie działań wspomagających rozwijanie energetyki jądrowej w Polsce.

– Całą polską energetykę czeka w najbliższych latach gruntowna transformacja. Jednym z jej ważniejszych elementów będzie kształcenie kadr w obszarze energetyki jądrowej. Absolwenci tego kierunku będą w najbliższych latach zasilać szeregi sektora najbardziej przyszłościowego i istotnego dla Polski, także pod
względem bezpieczeństwa energetycznego kraju – podkreśla prof. Jerzy Lis, rektor AGH w Krakowie.

PEJ podają, że w ramach współpracy zobowiązały się do przygotowania i przeprowadzania wybranych zajęć edukacyjnych oraz udzielania rekomendacji odnośnie treści nauczania. Współpraca przewiduje również płatne staże dla najlepszych absolwentów wybranych kierunków studiów dotyczących energetyki jądrowej – czytamy w komunikacie.

Polskie Elektrownie Jądrowe to spółka odpowiedzialna za budowę i eksploatację pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce o mocy do 3750 MW, w której zostaną zastosowane reaktory AP 1000 od amerykańskiego Westinghouse’a. Powstanie ona na Pomorzu, a obecnie trwa proces uzyskiwania zgód administracyjnych, w tym tzw. procedura środowiskowa w wymiarze krajowym i transgranicznym.

Polskie Elektrownie Jądrowe/Jędrzej Stachura

Perzyński: Atomówka stworzy ekosystem, na którym mogą skorzystać polskie firmy


Powiązane artykuły

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Giganci energetyczni odwracają się od grupy promującej net-zero

Shell, wraz z dwiema innymi firmami, opuściły grupę powołaną przez SBTi i pracującą nad nowym standardem dla branży wydobywczej, zmierzającym...

Udostępnij:

Facebook X X X