AlertEnergetykaGaz.

Gazprom ma tworzyć kartel gazowy blokujący dostawy do Europy

Flaga Turkmenistanu. Źródło: Flickr

Flaga Turkmenistanu. Źródło: Flickr

Rosjanie mają zabiegać o to, aby Turkmenistan nie słał gazu do Europy. Mają opowiadać o gazowym kartelu jak OPEC w sektorze naftowym.

Rosyjski kanał na Telegramie cytowany przez Radio Wolna Europa sugeruje, że prezes Gazpromu Aleksiej Miller odwiedził w lutym Turkmenistan, by odwieść go od planu budowy Gazociągu Transkaspijskiego (TCP) pozwalającego słać do Europy nawet 30 mld m sześc. gazu rocznie.

Rosjanie mieli w zamian zaproponować wejście tego kraju do kartelu gazowego na wzór naftowego OPEC, do którego dołączyłyby Rosja, Iran, a być może Katar. To rywale rynkowi Rosji, która sama korzysta z dostaw z Turkmenistanu w ilości około 10 mld m sześc. w 2021 roku. To spadek z 40 mld m sześc. w pierwszej dekadzie XXI wieku. Rosjanie importowali w przeszłości gaz turkmeński, by mieć więcej własnego do dyspozycji na rynku europejskim. Teraz tracą udziały w nim.

TCP to projekt wspierany przez USA i Unię Europejską, który zakłada budowę gazociągu przez Morze Kaspijskie będące terenem styku wpływów między innymi Rosji, Iranu i Turkmenistanu. Miałby dostarczać gaz turkmeński do Azerbejdżanu, a stamtąd Korytarzem Południowym, mógłby docierać do Europy jak dostawy azerskie obecnie.

Projekt TCP nie doczekał się realizacji, ponieważ Europa z powodzeniem uniezależnia się od gazu rosyjskiego z pomocą dostaw z Norwegii, Afryki Północnej oraz w formie skroplonej z USA, Kataru oraz innych kierunków. Mimo to wzrost podaży dzięki nowym dostawom z Turkmenistanu mógłby obniżyć ceny. Z drugiej strony Europejczycy zakładają transformację energetyczną, która zmniejszy zapotrzebowanie na gaz i mogą nie być zainteresowani wiązaniem się kontraktami długoterminowymi uzasadniającymi TCP.

Radio Wolna Europa/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Nord Stream 2 jak brexit


Powiązane artykuły

Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

USA vs Chiny: wyścig zbrojeń w epoce dronów. Kto wygra batalię?

Stany Zjednoczone przyspieszają rewolucję dronową w swoich siłach zbrojnych. Pentagon ogłosił plany powszechnej integracji małych dronów bojowych z każdą gałęzią...

Cięcia w produkcji energii z OZE rosną. A rekompensat brak

Nierynkowe ograniczenia produkcji energii przez przemysłowe instalacje OZE nadal rosną, choć na razie nie tak dynamicznie, jak w ubiegłym roku....

Udostępnij:

Facebook X X X