AlertBezpieczeństwoEnergetykaGaz.

Rosyjski dziennikarz apeluje o atak na Baltic Pipe

Wyciek gazu z Nord Stream 1 i 2. Fot. Forsvaret.

Wyciek gazu z Nord Stream 1 i 2. Fot. Forsvaret.

Dziennikarz wojskowy Michaił Markelow z Rosji apeluje o atak odwetowy jego kraju na gazociągi z Norwegii do Polski oraz Wielkiej Brytanii, w tym Baltic Pipe.

– Kiedy ataki terrorystyczne wstrząsnęły Rosją w latach dziewięćdziesiątych, terroryści został złapani lub zlikwidowani, także na terytorium innych krajów. Czy wysadzenie gazociągów Nord Stream 1 i 2 nie było atakiem terrorystycznym – napisał Markelow na Telegramie, cytowany przez media rosyjskie.

– Tak, ludzie nie zginęli w ataku, ale nasz kraj stracił miliardy. Teraz słyszymy o prawie międzynarodowym, a także o tym, że nie możemy wziąć udziału w śledztwie. Nie mamy zgody? Co z tego? Jaka powinna być odpowiedź? Będziemy rozmawiać o prawie z państwami, które dokonały tego ataku terrorystycznego? – napisał Markelow. Odniósł się w ten sposób do tezy sugerowanej przez Kreml, jakoby za sabotażem Nord Stream 1 i 2 stały służby zachodnie. Rosjanie mówili najpierw o brytyjskim MI6, a potem amerykańskiej CIA. Teraz są szerzone teorie o zaangażowaniu Ukrainy oraz Polski.

Markelow zwraca uwagę na gazociągi Langeled z Norwegii do Wielkiej Brytanii oraz Baltic Pipe z Norwegii do Polski. Te magistrale razem mają przepustowość porównywalną z Nord Stream 1 i 2, a zatem według cytowanego Rosjanina są dobrym celem ataku. Jego zdaniem Rosja powinna je zaatakować, a potem uznać, że to nie jej sprawka, apelując o międzynarodowe śledztwo. – To nie będzie zemsta, ale nieuchronna odpłata – napisał na Telegramie.

To reakcja na decyzję Rady Bezpieczeństwa ONZ, która nie zgodziła się na międzynarodowe śledztwo w sprawie sabotażu Nord Stream 1 i 2. Sugestia Markelowa spotkała się z mieszanymi komentarzami rosyjskich analityków, z których niektórzy poparli pomysł, a inni ostrzegali przed eskalacją.

EA Daily/Wojciech Jakóbik

Kto wysadził Nord Stream 1 i 2 – no kto? Spięcie


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....

Strzelba i siatka, czyli ukraiński sposób na drony. Ekspert: To ostateczność

Drony polują na ukraińskich żołnierzy. Nie wszystkie da się zagłuszyć, początkowo Ukraina radziła sobie tradycyjnym wyposażeniem m.in. z użyciem strzelb....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Udostępnij:

Facebook X X X