EnergetykaGaz.Wszystko

Jakóbik/Stępiński: Zwrot rosyjskiego LNG do Azji na barkach Europejczyków

Projekt Jamał LNG - wizualizacja.

Projekt Jamał LNG - wizualizacja.

KOMENTARZ

Wojciech Jakóbik, Piotr Stępiński

Redakcja BiznesAlert.pl

Jak poinformowała rosyjska spółka Novatek podpisała z Shellem umowę na dostawy jamalskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG). To kolejny kontrakt świadczący o woli koncernów europejskich przełamania impasu spowodowanego sankcjami zachodnimi wobec spółki Leonida Michelsona.

Umowa została podpisana pomiędzy spółką-córką Novateku w 100 procentach od niej zależną Novatek Gas & Power oraz spółką Shell International Trading Middle East. – Kontakt obejmuje dostawy przez okres 20 lat ok. 0,9 mln ton LNG rocznie z wielkości wolumenu, które Novatek Gas & Power zgodnie z wcześniej podpisaną umową będzie zakupywał z terminala Jamał LNG – czytamy w komunikacie rosyjskiej spółki.

– W chwili obecnej jesteśmy w trakcie finalizacji tworzenia portfela kontraktów Novateku na dostawę skroplonego gazu ziemnego z terminala Jamał LNG. Uwzględniając zdobyte przez Shell doświadczenie planujemy rozszerzyć naszą współpracę w LNG – napisał w oświadczeniu prezes Novateku Leonid Michelson.

We wtorek 2 czerwca rosyjska spółka ogłosiła podpisanie pomiędzy Novatek Gas & Power a francuską ENGIE (wcześniej GdF Suez –przyp. red.) długoterminowej umowy na dostawy LNG. Kontrakt został zawarty na 23 lata przewiduje dostawy na poziomie 1 mln ton LNG rocznie.

Projekt terminala Jamał LNG jest realizowany przez rosyjski Novatek (60 procent akcji), francuski Total i chińskie CNPC (po 20 procent). Ma zapewnić przepustowość 16,5 mln ton LNG rocznie ze złoża Południowe Tambejskoje, którego wydobycie ma ruszyć w 2017 roku. Zasoby gazu na tym obszarze mają wynosić do 907 mld m. sześc. Z tej ilości do 3 mln rocznie może przejąć Gazprom na mocy umowy ze spółką-córką Novateku – Jamał Trade z 23 maja 2014 roku.

Kolejne kontrakty dla Jamał LNG zwiększają rentowność projektu, która była zagrożona ze względu na sankcje zachodnie, którymi został objęty Novatek. Odcinały one go od współpracy międzynarodowej i zachodniego kapitału. Mimo to, Novatek nie poddaje się. Projekt Jamał LNG otrzymał warte 3 mld dolarów gwarancje banku VEB. Firma prowadzi również rozmowy z chińskimi instytucjami finansowymi o pożyczkach w wysokości od 10 do 15 mld dolarów, które dofinansują projekt o wartości szacowanej na 27 mld dolarów. Ma on już teraz zagwarantowane 3 mld dolarów z rosyjskiego Funduszu Bogactwa Narodowego

Projekt ma także uzyskać wsparcie Sbierbanku i Gazprombanku, które jednak mają problemy z finansowaniem po objęciu ich sankcjami przez USA i Unię Europejską. Novatek chce dlatego sprzedać do 9 procent akcji projektu. Kupna nowych udziałów odmówiły już francuski Total i chińskie CNPC posiadające już po 20 procent akcji Jamał LNG.

Jak informowaliśmy w styczniu, Gazprom Marketing and Trading Singapore podpisał długoterminową umowę na handel gazem skroplonym z projektu Jamał LNG. Opiewa on na 20 lat i dostawy w ilości 2,9 mln ton LNG rocznie. Gazprom podaje, że większość surowca trafi do klientów hinduskich a cena będzie uzależniona od ceny ropy naftowej. Zwrot rosyjskiego gazu skroplonego do Azji, gdzie w założeniach strategów Gazpromu sprzedaż będzie bardziej perspektywiczna niż w Europie, gdzie surowiec taniej dostarczać gazociągami, będzie zatem możliwy między innymi dzięki współpracy z europejskimi spółkami, które pragną business as usual w relacjach z rosyjskim biznesem, na co wskazują wspomniane kontrakty, także w relacjach z objętym sankcjami Novatekiem.


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X