Alert

KGHM w Chile będzie płacić mniej. “Bardzo ważna deklaracja”

Sierra Gorda. Fot. Jędrzej Stachura

Sierra Gorda. Fot. Jędrzej Stachura

Najważniejsza inwestycja zagraniczna KGHM, chilijska kopalnia Sierra Gorda w ostatnich latach bije rekordy wydajności wydobywczej i przerobowej. Dzisiaj wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin odwiedził Chile by rozmawiać między innymi o przyszłości kopalni miedzi Sierra Gorda firmy KGHM. Celem wizyty jest również wybadanie ryzyka zapowiadanej nacjonalizacji przemysłu miedziowego w tym kraju.

Tematem spotkania wicepremiera Jacka Sasina z ministrem finansów Chile było m.in. inwestowanie w górnictwo. Rząd tego kraju zamierza zmienić górnicze prawo podatkowe tzw. Royalty Minero.

– Jeśli chodzi o inwestycje w Sierra Gorda to wiele zależy od otoczenia zewnętrznego, dlatego rozmawiamy z przedstawicielami rządu i parlamentu chilijskiego, o tym jak zmiany procedowane w prawie będą wpływały na pracę kopalni i nasze plany – mówi wicepremier Jacek Sasin.

MAP przypomina, że pierwotny projekt ustawy zakładał radykalne zwiększenie do 3 proc. podatku górniczego od wartości wyprodukowanej miedzi (tj. od przychodów, bez uwzględnienia kosztów firmy). Eksperci ocenili, że mogłoby to bardzo negatywnie wpłynąć na cały sektor wydobywczy.

Obecny projekt został złagodzony i zakłada opodatkowanie hybrydowe: 1 procent od wartości sprzedaży miedzi oraz opodatkowanie zysku z działalności operacyjnej (tj. po odliczeniu kosztów przedsiębiorstwa). Kolejną ważną kwestią jest wyjaśnienie jak w nowym prawie uregulowana zostanie możliwość odliczania przez firmę strat, zmiany w kodeksie pracy (polegające na godzinowym skróceniu tygodnia pracy) oraz sposób wynagradzania pracowników.

– Uzyskaliśmy zapewnienie od ministra finansów w Chile, że nasze postulaty zostaną wzięte pod uwagę i w najbliższym czasie zostaną ogłoszone nowe propozycje.Zostanie wprowadzony górny limit opodatkowania, szczególnie dla takich firm, jak kopalnia Sierra Gorda, która posiada małą zawartość miedzi w kruszywie. Suma wszystkich podatków nie będzie mogła przekraczać 50 proc. zysków – wskazał wicepremier Jacek Sasin po spotkaniu z ministrem finansów Chile Mario Marcelem. Ocenił, że to “bardzo ważna deklaracja”.

Według Ministerstwa Aktywów Państwowych KGHM chce rozszerzać w Chile swoją działalność, planując budowę czwartej linii produkcyjnej, której celem ma być zwiększenie mocy przerobowych zakładu do 160 tys. ton dziennie. Inwestycja ma przyczynić się do rozwoju firmy i zwiększenia zatrudnienia w regionie.

Kopalnia Sierra Gorda położona jest na pustyni Atacama, w regionie Antofagasta, na wysokości ok. 1700 m n.p.m. Kopalnia operuje na złożu miedziowo-molibdenowym, obejmującym siarczkowe i tlenkowe rudy miedzi. KGHM ma w niej 55 proc. udziałów. Pozostała część należy obecnie do australijskiej grupy górniczej South32.

Gov.pl / Jacek Perzyński

Misja Sasina w Chile ma zabezpieczyć KGHM


Powiązane artykuły

Satelity zostały wyniesione na orbitę w ramach misji SpaceX

Polska szykuje się do wejścia kapitałowego w ICEYE

Warszawa finalizuje rozmowy w sprawie zakupu udziałów w polsko-fińskiej ICEYE, producencie satelitów radarowych. Inwestycja państwowa – finansowana przez Bank Rozwoju...
chipy Neuralink (foto ilustracja), foto: neuralink.com

Chiny doganiają USA w wyścigu o kontrolę umysłu?

W chińskim szpitalu 67-letnia pacjentka z ALS „napisała” swoje pierwsze słowa za pomocą myśli. To efekt działania chipu mózgowego Beinao-1...

Rekonstrukcja rządu. One stracą stanowiska

W tym tygodniu zostanie przedstawiony plan rekonstrukcji rządu. Według doniesień medialnych stanowiska mogą stracić cztery ministry: Katarzyna Kotula, Adriana, Porowska,...

Udostępnij:

Facebook X X X