AlertSurowce

Sasin: KGHM będzie mógł dalej rozwijać się w Chile

Sierra Gorda fot. KGHM

Sierra Gorda fot. KGHM

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin przebywa z wizytą w Chile. Spotkał się on m.in. ministrem finansów tego państwa Mario Marcelem, z którym rozmawiał o górnym limicie opodatkowania kopalni takich jak Sierra Gorda, w której KGHM ma 55 procent udziałów. Sasin rozmawiał także minister górnictwa Marcelą Hernández Pérez. Jednym z tematów była możliwość inwestowania przez KGHM w wydobycie litu, który jest istotnym surowcem w kontekście transformacji energetycznej.

– W trakcie wizyty i rozmów w Chile uzyskaliśmy wiele; mamy zapewnienie, że KGHM będzie mógł dalej prężnie rozwijać się w tym kraju – poinformował we wtorek wicepremier Jacek Sasin.

Wcześniej wicepremier informował, że uzyskał zapewnienie ze strony ministra finansów Chile, że polskie postulaty będą wzięte pod uwagę; zostanie wprowadzony górny limit opodatkowania, szczególnie takich firm, jak kopalnia Sierra Gorda.

– To były 3 dni owocnych rozmów. Uzyskaliśmy wiele. W wyniku szeregu spotkań z przedstawicielami rządu chilijskiego mamy zapewnienie, że KGHM będzie mógł dalej prężnie rozwijać się w Chile. Chcemy być szerzej obecni w tym regionie. Sierra Gorda to przyszłościowa inwestycja – napisał we wtorek wieczorem na Twitterze Sasin.

MAP przypomniał, że pierwotny projekt ustawy zakładał radykalne zwiększenie do 3 procent podatku górniczego od wartości wyprodukowanej miedzi (tj. od przychodów, bez uwzględnienia kosztów firmy). Eksperci ocenili, że mogłoby to bardzo negatywnie wpłynąć na cały sektor wydobywczy.

Polska Agencja Prasowa / Jacek Perzyński

KGHM w Chile: Odwrót czy rekonkwista? Spięcie


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?
Prace na statku układającym rurociąg Lorelay na Morzu Północnym, Holandia, 18 lipca 2025 r. Rurociąg do transportu CO2 na potrzeby systemu transportu i składowania CO2 Portos. EPA/JEROEN JUMELET

Holandia łapie CO2, by ratować Unię. Polska tylko zerka

W przyszłym roku Holandia wystartuje z projektem Porthos, umożliwiającym wychwyt i składowanie milionów ton dwutlenku węgla rocznie. W ten sposób...

Udostępnij:

Facebook X X X