AlertEnergetykaRopa

OPEC+ dodatkowo tnie wydobycie, ale ropa boi się recesji

gaz łupki ropa

Wydobycie ropy w USA. Źródło: Wikipedia

Pierwszego maja weszły w życie dodatkowe cięcia krajów porozumienia naftowego OPEC+ po myśli Rosji, ale ropa utrzymuje się w cenie poniżej 80 dolarów za Brent przez obawy przed recesją.

Kraje porozumienia naftowego OPEC+ wdrażają cięcia wydobycia ropy o w sumie 1,2 mln baryłek dziennie, które dołożą się do 500 tysięcy baryłek dziennych cięć wdrażanych już przez Federację Rosyjską. Całkowity spadek wydobycia ma wynieść 1,657 mln baryłek dziennie w maju 2023 roku. To cięcia dodatkowe względem 2 mln baryłek dziennej redukcji ustalonej od listopada 2022 roku. Międzynarodowa Agencja Energii ostrzega, że OPEC+ wydobywa jeszcze mniej, bo kwoty cięć pozwalają na 40,1 mln baryłek dziennie, a jest wydobywane 37,94 mln baryłek na dobę, to znaczy o 2,16 mln baryłek dziennie mniej od limitu.

Mimo to baryłka utrzymuje się w cenie poniżej 80 dolarów za Brent. Powód to obawy przed recesją po kolejnej podwyżce stóp procentowych w USA (następne mogą zostać ogłoszone trzeciego maja) oraz przed raportem o miejscach pracy zaplanowanym na ten tydzień. Pojawiły się także dane, że produkcja przemysłowa w Chinach spadła w kwietniu po raz pierwszy od grudnia 2022 roku. Obawy podsycają także problemy trzeciego banku w USA z problemami, czyli First Republic Bank przejętego przez regulatora w celu uniknięcia bankructwa.

Reuters / Neftegaz.ru / Wojciech Jakóbik

Filiński: Czy świat czeka deficyt podaży ropy?


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X