AlertEnergetykaGaz.Ropa

Rosja ukrywa statystyki o energetyce przed światem zewnętrznym

Szyb do wydobycia ropy naftowej Źródło: pxhere.com

Agresywne działania Rosji wobec Ukrainy uruchomiły wiele pakietów sankcji, które doprowadziły do zmniejszenia importu surowców energetycznych. Moskwa sukcesywnie traci kolejne rynki zbytu i zaczęła ukrywać statystyki na ten temat. 

Kommiersant informuje, że Kreml zakazał publikowania danych dotyczących wydobycia ropy, gazu i kondensatu do pierwszego kwietnia 2024 roku. Lista produktów, która została objęta zakazem to mieszanina ropy i gazu (płyn wiertniczy), ropa odwodniona, odsolona i stabilizowana oraz niestabilny kondensat gazowy.

Wicepremier Aleksander Nowak powiedział 27 kwietnia, że w tym roku Rosja ograniczy produkcję kondensatu ropy i gazu do 515 mln ton, czyli o  20 mln ton mniej niż w 2022 roku. 26 kwietnia Federalna Służba Statystyki Państwowej (Rosstat) opublikował raport o sytuacji w branży za pierwszy kwartał, który nie zawierały danych o wydobyciu ropy.

Interesujące jest, że rosyjski Gazprom w okresie od stycznia do listopada 2022 roku wydobył 376,9 mld m sześc. gazu co oznacza spadek produkcji względem analogicznego okresu 2021 roku o prawie 20 procent. Wolumenowo rosyjska spółka wydobyła ponad 90 mld m sześc. gazu mniej niż przed rokiem. 

Warto zwrócić uwagę, że unijne sankcje na surowce energetyczne z Rosji wyraźnie uszczupliły przychody Rosji. Moskwa jest zmuszona sprzedawać ropę naftową i gaz ziemny do Chin i Indii po niższych cenach, jednak nie jest to dla Kremla satysfakcjonującym rozwiązaniem.

Kommiersant / Jacek Perzyński

Sierakowska: Rosja musi obniżyć produkcję, bo nie ma co zrobić z ropą


Powiązane artykuły

Producent autobusów zeroemisyjnych wyszedł nad kreskę. Po 2 latach

Solaris Bus & Coach, znany producent miejskich autobusów, głównie zero i niskoemisyjnych oraz trolejbusów po dwóch latach strat wyszedł nad...
Friedrich Merz, lider CDU/CSU kanclerz Niemiec / Fot.: Kirill KUDRYAVTSEV / AFP

Niemcy chcą wydać 4 mld euro na ratunek swoich firm

Rząd niemieckiego kanclerza Friedricha Merza (CDU) rozważa uruchomienie programu subsydiów o wartości 4 miliardów euro dla energochłonnych gałęzi przemysłu. Ekspert...

Umowa Mercosur dzieli branżę winiarską. Obawy też w Polsce

Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. Mimo protestów europejskich rolników, duńska prezydencja chce ją sfinalizować do końca roku. Otwarcie europejskich...

Udostępnij:

Facebook X X X