BezpieczeństwoMotoryzacjaOpinie

Perzyński: Elon Musk sprzyja Chinom i może utrudnić decoupling

Elon Musk. Źródło Wikicommons

Elon Musk. Źródło Wikicommons

– Podczas gdy światowe elity i rządy debatują, jak skutecznie dokonać decoulpingu lub zmniejszyć zależność gospodarczą od Chin, Elon Musk jest fetowany przez Pekin i może pokrzyżować plany Zachodu – pisze Jacek Perzyński, redaktor BiznesAlert.pl.

Założyciel Tesli podwaja zaangażowanie w produkcję pojazdów elektrycznych w Chinach, sprzeciwia się rozłączeniu z drugą gospodarką świata i w dużej mierze przyczynia się do PR-owego zwycięstwa Komunistycznej Partii Chin.

Warto zwrócić uwagę, że Państwo Środka jest drugim po Stanach Zjednoczonych rynkiem zbytu dla samochodów produkowanych przez Teslę, a znaczenie chińskiego rynku w przyszłości może być jeszcze większe – w kwietniu Tesla ogłosiła, że zbuduje drugą fabrykę w Szanghaju i będzie drugą fabryką amerykańskiego koncernu po Gigafactory, która rozpoczęła działalność w 2019 roku.

Ponadto, ostatnich tygodniach Pekin pławił się w blasku światowych nagłówków mówiących o tym, że Chiny po raz pierwszy wyprzedziły Japonię jako największego na świecie eksportera samochodów. Część tej dynamiki odzwierciedla podejście firm z Państwa Środka do pojazdów elektrycznych, podczas gdy Toyota i wielu innych producentów kurczowo trzymają się pojazdów hybrydowych.

Tesla po raz kolejny wybiera Chiny, ale są tam zagrożenia

Jest kilka ważnych powodów pierwszej wizyty Muska w Pekinie od trzech lat. Jednym z nich jest to, że nie wszystkie państwa chcą odłączyć się od Chin, a już najmniej najbardziej wpływowy prorok pojazdów elektrycznych na świecie i właściciel Twittera. 

Po drugie, przyszłość produkcji i innowacji pojazdów elektrycznych zmierza w stronę największej gospodarki Azji, ponieważ Państwo Środka to największy na świecie rynek pojazdów EV.

Jednak w obecnych czasach inwestowanie w Chinach staje się coraz bardziej ryzykowne. Sytuacja gospodarcza w Państwie Środka nie jest tak idealna, jak ją przedstawiają propagandowe media. Ostatnie 2 lata to był istny koszmar dla światowych producentów naznaczone pandemią Covid-19, tragiczną w skutkach polityką Zero-Covid i surowymi lockdownami, kryzysem energetycznym oraz zagrożeniem geopolitycznym.

Pekin stara się zatrzymać odpływ kapitału

Środowisko inwestycyjne w Chinach ma się coraz gorzej, a zagraniczni producenci przenoszą swoje zakłady produkcyjne do krajów Azji Południowo-Wschodniej. W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2023 roku z kraju wypłynęło około 30 miliardów dolarów.

W tej sytuacji Pekin ma pilną potrzebę rozwiania obaw, że chińskie przywództwo jest wrogo nastawione do obcego kapitału i dąży do gospodarczej samowystarczalności. 

W ostatnim czasie w Państwie Środka złożyli wizytę wysocy przedstawiciele takich firm, jak Starbucks, Franklin Templeton oraz brytyjski producent oprogramowania układowego Arm, a także dyrektor generalny Nvidia.

Musk może pokrzyżować plany Waszyngtonu

Prezes Tesli tak naprawdę zapewnił KPCh PR-owy triumf, gdyż media państwowe wykorzystują jego wizytę do szerzenia narracji o wielkiej szkodliwości decoplingu dla obu stron, zwłaszcza dla gospodarki USA.

W trakcie wizyty miliarder wyraził się o rozwoju Chin w superlatywach. Na wtorkowym spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Qin Gangiem Musk sprzeciwiał się polityce rozłączenia forsowanej Waszyngtonu. 

–  Tesla sprzeciwia się rozdzielaniu i zrywaniu łańcuchów i jest gotowa kontynuować rozszerzanie swojej działalności w Chinach – oświadczył miliarder.

Qin i Musk rozmawiali o stosunkach między Pekinem a Waszyngtonem, przy czym szef chińskiego MSZ powiedział, że oba kraje powinny „zastosować hamulce w odpowiednim czasie, aby uniknąć niebezpiecznej jazdy”.

Podsumowując, jeżeli druga fabryka Tesli zostanie wybudowana w Szanghaju, udział Państwa Środka w światowej produkcji samochodów elektrycznych zostanie wyraźnie wzmocniony, a przewaga ta może zostać wykorzystana przez KPCh w technologicznej i geopolitycznej rywalizacji z USA.

Elon Musk to kolejny przykład technoproroka, w którym pokładano zbyt duże nadzieje, a jego osoba i wizja przyszłości mogą zostać wykorzystane przez KPCh do zastąpienia roli Stanów Zjednoczony w sektorze technologii.

Elon Musk w Chinach. Spotkał się z szefem MSZ


Powiązane artykuły

Strzelba i siatka, czyli ukraiński sposób na drony. Ekspert: To ostateczność

Drony polują na ukraińskich żołnierzy. Nie wszystkie da się zagłuszyć, początkowo Ukraina radziła sobie tradycyjnym wyposażeniem m.in. z użyciem strzelb....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Niewolnicy składają rosyjskie drony. Werbuje ich Grupa Wagnera

Rosyjska fabryka dronów w Ałabudze działa dzięki pracy przymusowej. Angażowani są zarówno studenci, jak i kobiety z Afryki oraz Azji...

Udostępnij:

Facebook X X X