AlertEnergetykaOZE

Po wojnie handlowej nie ma już śladu. Wodór połączy Australię i Chiny

Australia i Chiny. Źródło: freepik

Australia i Chiny. Źródło: freepik

Pekin boleśnie odczuł trwającą od czterech lat polityczną i wojnę handlową z Australią. Obecnie między krajami dochodzi do stopniowej odwilży, a premier Anthony Albanese planuje zacieśnić współpracę z Chinami w rozwoju produkcji wodoru.

Wiceprzewodniczący Narodowej Komisji ds. Rozwoju i Reform, Li Chunlin, spotkał się z założycielem i prezesem wykonawczym australijskiego giganta wydobywczego Fortescue Metals Group (FMG), Andrew Forrestem. Chińscy eksperci podkreślają ogromny potencjał wzrostu zielonego wodoru jako źródła energii i oczekują sukcesu w partnerstwie między Chinami a Australią. 

Li wskazał, że zagraniczne firmy, w tym firmy australijskie, mogą uczestniczyć w rozwoju technologii wodorowych w Chinach.

Andrew Forrest, aktywista i miliarder zajmujący się przemysłem rudy żelaza, wyraził gotowość do współpracy z chińskimi partnerami w celu promowania zasobów zielonej energii. FMG planuje do 2030 roku zbudować roczną zdolność produkcyjną 15 milionów ton zielonego wodoru.

Współpraca między Chinami a Australią w zakresie zielonego wodoru ma duży potencjał, ponieważ oba kraje różnią się pod względem technologii, popytu na rynek i podaży. Badanie przeprowadzone przez australijską Agencję Energii Odnawialnej prognozuje, że popyt na eksport zielonego wodoru z Australii do 2040 roku wzrośnie do 3 milionów ton rocznie, o wartości 10 miliardów dolarów rocznie.

Jednak istnieją również wyzwania, takie jak koszty produkcji i transportu zielonego wodoru. Chiny są konkurencyjnym producentem zielonego wodoru, więc australijski wodór również musi być konkurencyjny cenowo, aby przyciągnąć chiński rynek.

Warto również zauważyć, że sektor energii wodorowej w Chinach rozwija się szybko, a Państwo Środka jest największym na świecie producentem wodoru, osiągając roczną produkcję na poziomie około 33 milionów ton. Opublikowany w marcu plan rozwoju sektora przewiduje dalszy wzrost produkcji wodoru z energii odnawialnej, aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla.

Global Times / Jacek Perzyński

Chiny rozważają wznowienie importu węgla z Australii


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...
Warszawa, 25.07.2025. Premier Donald Tusk podczas posiedzenia rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, 25 bm. Rząd zajmie się m.in. przygotowanymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej Strategią Bezpieczeństwa Narodowego Polski oraz projektem uchwały ws. upoważnienia MON do złożenia deklaracji dot. zaangażowania Polski w działania w celu pozyskania pomocy finansowej w ramach unijnego instrumentu „Security Action for Europe (SAFE)”. (amb) PAP/Leszek Szymański

Premier o małym atomie: Decyzja w lecie

– Liczę na to, że jeszcze tego lata rząd podejmie kierunkową decyzję dotyczącą średnich modułowych reaktorów jądrowych – powiedział w...
Elektrownia jądrowa w Flamanville. Źródło: EDF

Francja jednak nie porzuci atomu. Nowe reaktory do 2038 roku

Firma energetyczna EDF i francuski rząd osiągnęły pod koniec czerwca porozumienie, dotyczące planu finansowania programu odbudowy energetyki jądrowej. Projekt przewiduje...

Udostępnij:

Facebook X X X