AlertEnergetykaOnetWęgiel. energetyka węglowaWykop

Premier Czech potwierdza, że Polska wywiązuje się z umowy o Turowie

Kopalnia węgla brunatnego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Kopalnia węgla brunatnego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Premier Czech Petr Fiala potwierdził, że Polska realizuje zapisy porozumienia w sprawie Kopalni Turów. To odpowiedź na informacje geologów o nieprawidłowościach przy budowie podziemnej ściany zatrzymującej wody gruntowe. Ta jest jednym ze środków zapisanych w umowie.

– Polska wywiązuje się z umowy w sprawie kopalni Turów – powiedział premier Czech Petr Fiala w rozmowie z agencją CTK. Zareagował tak na informację Czeskiej Służby Geologicznej (CGS), że mimo postawionej podziemnej ściany, wody gruntowe wciąż wypływają z Czech do polskiej kopalni.

Budowa podziemnej ściany jest jednym ze środków przewidzianych w umowie między rządami Czech i Polski, podpisanej w lutym ubiegłego roku. Jej istnienie premier uznał za najlepsze możliwe rozwiązanie dla Czech i ludzi mieszkających w pobliżu granicy.

Dyrektor CGS Zdenek Venera poinformował w poniedziałek, że dane z czterech odwiertów monitorujących ścianę po polskiej stronie potwierdziły jej funkcjonalność. Poziom w najbliższych odwiertach wzrósł z 0,63 metra do 4,17 metra. Jednak po czeskiej stronie woda nadal się cofa.

– Od początku było jasne, że jakikolwiek pozytywny wpływ podziemnej bariery uszczelniającej na terytorium Czech będzie opóźniony. Oczywiście chcemy to zweryfikować za pomocą zaktualizowanego modelu hydrogeologicznego do czerwca 2024 roku – powiedział Fiala.

Premier Czech ocenił, że Polska przestrzega porozumienia w sprawie wydobycia w kopalni Turów. Dodał, że niektóre organizacje i osoby od początku sprzeciwiały się czesko-polskiej umowie, dlatego nie jest zaskakujące, że próbują ją teraz unieważnić. Takie stanowisko zajmują aktywiści ekologiczni z Polski, Czech i Niemiec. Od początku twierdzili, że ściana znajduje się w złym miejscu i nie zapobiegnie odpływowi wody.

Polska Agencja Prasowa / Jędrzej Stachura

Ściana retencyjna Kopalni Turów działa. Czesi to potwierdzają


Powiązane artykuły

Upadek szwedzkiego giganta. Prace straci ponad 900 osób

Szwedzka firma Northvolt, specjalizująca się w produkcji akumulatorów litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych, oficjalnie zakończy swoją działalność. W marcu 2025 roku...
Rafineria PCK w Schwedt

Niemiecka rafineria truje? Polska domaga się dostępu do danych, których Berlin nie udostępnił

Na mocy niemieckiego specpozwolenia rafineria Schwedt może emitować dwutlenek siarki przekraczając nawet pięciokrotnie unijne normy. Minister Hennig-Kloska zwróciła się do...
Elektrownia jądrowa. Fot. Freepik

Niemcy wracają do atomu. Amerykańskie firmy chcą w tym pomóc

Niemiecki tabloid Die Bild podał, że amerykańskie firmy są zainteresowane ponownym uruchomieniem niemieckich elektrowni jądrowych. W ramach poufnych spotkań miało...

Udostępnij:

Facebook X X X