AlertBezpieczeństwoEnergetykaGaz.

Rosja zaostrza ataki na infrastrukturę gazową. Straż Graniczna ochroni gazoport

Operacja Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Fot. Straż Graniczna.

Operacja Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Fot. Straż Graniczna.

Narastające zagrożenie infrastruktury krytycznej w sektorze gazowym skłania Gaz-System do poszerzenia współpracy o Wojska Obrony Terytorialnej i Straż Graniczną. Straż będzie miała własny budynek obok gazoportu.

– W obliczu zaostrzających się ataków hybrydowych Rosji na ukraińskie instalacje i obiekty energetyczne Gaz-System we współpracy z polskimi służbami wdraża kompleksowe rozwiązania służące ochronie infrastruktury przesyłowej gazu ziemnego – informuje ta spółka.

Gaz-System to operator sieci przesyłowej gazu w Polsce, a także terminalu LNG i polskiego odcinka gazociągu Baltic Pipe. W lipcu tego roku operator podpisał z Dowódcą WOT porozumienie o współpracy i szkoleniu obronnym pracowników spółki. Natomiast dziś podpisał porozumienie o współpracy z Komendantem Głównym Straży Granicznej przy wybudowaniu w sąsiedztwie Terminalu LNG w Świnoujściu budynku zaplecza i nabrzeża dla pływających jednostek Straży Granicznej.

Komenda Główna Straży Granicznej podzieli się odpowiedzialnością z Gaz-System i będzie chronić obiekty portowe oraz infrastrukturę graniczną, na czele z gazoportem. – Porozumienie wpisuje się w zapisy nowelizacji ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich oraz niektórych innych ustaw. Jej przepisy przewidują m.in. wybudowanie na terenie portu morskiego w Świnoujściu zaplecza administracyjno-technicznego dla Morskiego Oddziału Straży Granicznej im. płk. Karola Bacza w Gdańsku wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi, w tym odrębnego nabrzeża dla postoju pływających jednostek straży – podaje Gaz-System.

Inwazja Rosji na Ukrainie doprowadziła do licznych incydentów w sektorze energetycznym Europy z sabotażem gazociągów Nord Stream 1 i 2 włącznie. Rośnie także aktywność szpiegowska Rosji, a polskie służby rozbijają kolejne siatki szpiegów i dywersantów przyglądających się infrastrukturze krytycznej. Polacy są pośrednikami dostaw surowców niezbędnych Ukrainie do obrony, a także tych, które pozwalają ich sąsiadom porzucić import z Rosji.

Gaz-System / Wojciech Jakóbik

Polska będzie strzelać do zagrożeń energetyki na Bałtyku. Sejm się zgadza


Powiązane artykuły

Bundeswehra wyrzuca przetargi za burtę. Dbałość o naturę też

Niemiecki rząd zatwierdził projekt ustawy o przyspieszeniu planowania i zakupów dla sił zbrojnych. Jej celem jest wzmocnienie Bundeswehry. Najważniejszą zmianą...
Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Wyścig zbrojeń w epoce dronów. W centrum rywalizacja Chin z USA

Stany Zjednoczone przyspieszają rewolucję dronową w swoich siłach zbrojnych. Pentagon ogłosił plany powszechnej integracji małych dronów bojowych z każdą gałęzią...

Udostępnij:

Facebook X X X