AlertAtomEnergetyka

Rozmowy o polskim centrum jądrowym z umową z Amerykanami w tle

Rozmowy jądrowe Polska-USA. Fot. Ministerstwo klimatu i środowiska.

Rozmowy jądrowe Polska-USA. Fot. Ministerstwo klimatu i środowiska.

Polacy rozmawiają z Amerykanami o budowie elektrowni jądrowej na Pomorzu z szczególnym naciskiem na centrum służące rozwojowi kadr dla całego regionu. W tle są negocjacje umowy projektowej, która przesądzi o podziale wkładu.

– Energetyka jądrowa oraz utworzenie Centrum Szkoleniowego Czystych Technologii Energetycznych, które będzie wspierać rozwój kadr i kompetencji opartych na polsko-amerykańskiej współpracy, to tematy spotkania minister klimatu i środowiska Anny Moskwy, pełnomocnik rządu ds. strategicznej Iinfrastruktury energetycznej Anny Łukaszewskiej-Trzeciakowskiej z ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezinskim – czytamy w informacji resortu klimatu.

– Partnerstwo Polski i USA we wzmacnianiu bezpieczeństwa energetycznego regionu nigdy nie było tak silne i tak strategiczne – napisała minister Łukaszewska-Trzeciakowska na Twitterze.

Centrum szkoleniowe ma powstać w Warszawie i zapewnić tworzenie kadr do projektów Westinghouse w Polsce i całym regionie. Ta firma ma budować reaktory także w Czechach, Rumunii i Ukrainie. Dostała zielone światło do zastosowania technologii AP1000 przy pierwszej elektrowni jądrowej na Pomorzu, która ma się składać z trzech reaktorów. Zabiega o kontrakt na kolejne trzy w drugiej lokalizacji, która ma dopiero zostać wyłoniona.

W tle rozmów o centrum jest umowa projektowa Polskie Elektrownie Jądrowe-Bechtel-Westinghouse, która opisuje warunki współpracy przy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, w tym podział zaangażowania finansowego oraz wkład instytucji państwowych i banków polskich oraz amerykańskich. Nie ma wciąż rozstrzygnięcia w tej sprawie, choć pierwotnie miało do niego dojść przed wakacjami. Teraz rozważana jest asygnata przed albo po wyborach parlamentarnych w październiku 2023 roku.

Ministerstwo klimatu i środowiska / Wojciech Jakóbik

Łukaszewska-Trzeciakowska: Będziemy bezpieczni zimą (ROZMOWA)


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...
Projekt terminalu kontenerowego. Fot. Port Szczecin

Skarga Niemców wstrzymuje budowę polskiego terminala kontenerowego

Budowa portu kontenerowego w Świnoujściu została wstrzymana. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał decyzję środowiskową projektu po skardze niemieckiej organizacji...

Udostępnij:

Facebook X X X