Sankcje nałożone przez amerykańską administrację na Huawei utrudniły mu rozwój i poważnie nadszarpnęły międzynarodową reputację, jednak chiński gigant telekomunikacyjny nie zamierza rezygnować z opracowania własnych półprzewodników.
Stowarzyszenie Przemysłu Półprzewodników (SIA) twierdzi, że Huawei potajemnie buduje sieci produkcyjne zaawansowanych układów scalonych (chipów) w Chinach.
– Huawei poprzez firmy pośredniczące nabył dwie istniejące fabryki półprzewodników i obecnie buduje co najmniej trzy kolejne. Proceder może pomóc firmie uniknąć coraz bardziej zaostrzających się amerykańskich sankcji – ostrzega SIA.
Należy wspomnieć, że 10 sierpnia prezydent USA Joe Biden podpisał zakaz, który zablokował wszelkie inwestycje w technologie będące własnością chińskich podmiotów lub ich produktów. Chiny zareagowały na amerykański zakaz inwestycji, nazywając go „pozbawieniem” prawa do rozwoju gospodarczego.
Pomimo globalnej działalności obejmującej wiele kontynentów, Huawei w dalszym ciągu generuje swoje główne przychody z rynku wewnętrznego. Według analizy GlobalData w 2021 roku Chiny odpowiadały za 65 procent przychodów firmy, podczas gdy Europa, Bliski Wschód i Afryka, Azja i Pacyfik i obie Ameryki stanowiły odpowiednio 20,6 procent, 8,4 procent, 4,6 procent i 1,4 procent zysków.
– Uzależnienie od jednego regionu sprawia, że firma jest narażona na różne ryzyka związane z niepewnością polityczną i gospodarczą w regionie. Ponadto brak przychodów z innych regionów geograficznych ogranicza zdolność firmy do budowania zróżnicowanej bazy klientów – twierdzi analityk GlobalData Michael Orme.
Michael Orme uważa, że amerykańskie sankcje już spowodowały upadek biznesu smartfonów Huawei w 2020 roku. Mimo to chińskiej firmie udało się w tym roku powrócić do piątki największych dostawców smartfonów w Chinach. – Teraz celem jest powrót na rynek z pełnoprawnymi telefonami 5G opartymi na własnych, wydajnych chipach – wyjaśnia.
Orme uważa, że pięć fabryk, o których alarmowało SIA miały wykorzystywać objęty sankcjami amerykański sprzęt produkcyjny do wytwarzania chipów o wielkości 5-7 nanometrów (nm), tym samym omijając zakaz eksportu półprzewodników nałożony przez amerykańską administrację w październiku 2022 roku.
GlobalData ostrzega jednak, że ambicje Chin w zakresie sztucznej inteligencji (AI) mogą zostać mocno „temperowane” przez rosnące ograniczenia handlu w USA. Próba zachowania tajemnicy przez Huawei utrudni inwestorom przejrzystą informację, a co za tym idzie – fundusze.
Verdict / Jacek Perzyński
Nowy elektryk od Huawei to konkurencja Tesli i zagrożenie dla bezpieczeństwa