AlertBezpieczeństwoEnergetykaGaz.Ropa

Korupcja strategiczna Rosji w Niemczech. Polska chce derusyfikacji Schwedt

Aktywiści Greenpeace w niemieckiej rafinerii Schwedt. Źródło: Greenpeace/Twitter

Aktywiści Greenpeace w niemieckiej rafinerii Schwedt. Źródło: Greenpeace/Twitter

Centrum Badań Demokracji przy liberalnej partii FPD z koalicji rządu Niemiec opisuje wpływy rosyjskie, przede wszystkim w energetyce. Pomimo kryzysu energetycznego i inwazji na Ukrainie wpływy Rosji widać wciąż w Rafinerii Schwedt z 54 procentami udziałów rosyjskiego Rosnieftu.

Ten ośrodek przedstawił za pośrednictwem Fundacji Friedricha Neumanna raport, do którego miał wgląd Frankfurter Allgemeine Zeitung. Wynika z niego, że Niemcy znajdują się wciąż pod wpływem Rosji i mają szereg słabości, które Rosjanie mogą wykorzystać w celach politycznych za pośrednictwem „korupcji strategicznej”.

Z raportu można się dowiedzieć o symbiozie gospodarczej między rosyjskim sektorem energetycznym, a przemysłem Niemiec, który postawił na „tani gaz z Rosji”. – Rosja skoncentrowała do tej pory relatywnie małe inwestycje w ważnych sektorach jak rafinerie czy transport i składowanie gazu – czytamy w raporcie. Jako przykład jest podana współpraca niemieckiego Wintershalla z DEA oligarchy Michaiła Friedmana oraz projekt gazociągu Nord Stream 2 wspierany przez tę firmę oraz niemieckie E.on i BASF.

Twórcy raportu przyznają, że Niemcy wyciągnęli już wnioski, ale ich wschodni sąsiad – Polska – przypomina o jednej zaległości. Kryzys energetyczny podsycany przez Gazprom a potem inwazja Rosji na Ukrainie skłoniły Niemców do wywłaszczenia tej firmy ze spółek zarządzających infrastrukturą gazową, na czele z magazynami, ale nie doprowadziły do podobnej zmiany w sektorze rafinerii. Polska od początku inwazji domaga się od strony niemieckiej derusyfikacji Rafinerii Schwedt, ale jej argumenty nie znajdują odzewu w Niemczech.

Schwedt została objęta zarządem powierniczym rządu i chociaż Rosnieft posiada wciąż 54 procent akcji, decyzje są podejmowane przez zarząd pod kontrolą Berlina. We wrześniu ma zostać podjęta decyzja o przejęciu akcji Rosjan przez nowy podmiot lub przedłużeniu status quo.

Frankfurter Allgemeine Zeitung / Wojciech Jakóbik

Fedorska: Wszystkie bajki wokół niemieckiej Rafinerii Schwedt (REPORTAŻ)


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...
Projekt terminalu kontenerowego. Fot. Port Szczecin

Skarga Niemców wstrzymuje budowę polskiego terminala kontenerowego

Budowa portu kontenerowego w Świnoujściu została wstrzymana. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał decyzję środowiskową projektu po skardze niemieckiej organizacji...

Udostępnij:

Facebook X X X