EnergetykaGaz.Opinie

Kensbok: LNG daje wolność i elastyczność

Andrzej Kensbok. Fot. Gaz-System.

Andrzej Kensbok. Fot. Gaz-System.

Polska inwestuje w moce regazyfikacyjne LNG wzorem innych państw, bo to alternatywa do gazociągów. Zmienia się także rynek wymagając coraz większej elastyczności, o czym mówi wiceprezes Gaz-System Andrzej Kensbok. – Uniezależnienie się od gazu gazociągowego dzięki dostawom LNG jest dziś traktowane jak zakup wolności – tłumaczy.

– Hiszpania czy Francja chcą mieć dzięki gazoportowi 130-170 procent pokrycia zapotrzebowania na gaz. Starają się w ten sposób zapewnić bezpieczeństwo sobie i sąsiadom. LNG rozpływa się stamtąd po Europie. Jest sens w zwiększaniu mocy regazyfikacyjnej i budowaniu realnej alternatywy wobec gazu rurociągowego – powiedział Andrzej Kensbok podczas spotkania z dziennikarzami na Forum Ekonomicznym w Karpaczu.

– Uniezależnienie się od gazu gazociągowego dzięki dostawom LNG jest dziś traktowane jak zakup wolności. Moce regazyfikacyjne w całej Unii Europejskiej zmieniają całkowicie optykę – ocenił Andrzej Kensbok. Gaz-System ujawnił, że w trakcie Forum Ekonomicznego w Karpaczu odbędzie się spotkanie operatorów sieci przesyłowej gazu z Europy Środkowo-Wschodniej poświęcone nowym realiom na rynku.

Polacy odpowiadają na nie projektem dwóch jednostek zwanych pływającymi gazoportami. Pierwszy z nich ma służyć rynkowi krajowemu. – Zbudowaliśmy uzasadnienie biznesowe dla pierwszej jednostki FSRU w oparciu o scenariusze popytowe – powiedział Andrzej Kensbok podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. – One są inne niż dwa czy trzy lata temu. Pierwsza rzecz to sumaryczne zużycie roczne a druga to zużycie dobowe. Zmienia się funkcja gazu. Kiedyś gaz płynął do odbiorców a zużycie miało charakter statystyczny. Mając na rynku kilkudziesięciu odbiorców może dojść do nagłego skoku zapotrzebowania, na przykład w energetyce, ciepłownictwie czy chemii.

– Musimy obsłużyć rynek w każdej sytuacji. Duża zmienność każe nam odpowiadać na szczyty zapotrzebowania, a do tego potrzebna jest zdolność do bilansowania – wytłumaczył Andrzej Kensbok.

Opracował Wojciech Jakóbik


Powiązane artykuły

Elektrownia jądrowa. Fot. Freepik

Google pomoże zbudować polską elektrownię jądrową

Westinghouse, amerykański partner Polski w budowie jej pierwszej elektrowni jądrowej, ogłosił współpracę z Google Cloud. Firmy chcą zoptymalizować proces montażu...

Sankcje wpędzają Rosnieft w problemy. Tankowiec płynie na pusto

Ostatni pakiet unijnych sankcji objął spółkę Nayara, właścicielkę drugiej największej rafinerii w Indiach, której 49 procent udziałów należy do Rosnieftu....
Rachunkowość. Źródło: Freepik

Polacy nie rozumieją rachunków za prąd? PIE: Potrzebują edukacji

Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) przedstawili raport, w którym wnioskują, że wiedza o własnym wykorzystaniu energii elektrycznej w polskich gospodarstwach...

Udostępnij:

Facebook X X X