Orlen Synthos Green Energy otrzyma wsparcie finansowe od rządu amerykańskiego na budowę małych reaktorów modułowych. Pieniądze mają pochodzić z Projektu Phoenix, którego celem jest wspieranie rozwoju technologii SMR w Europie Środkowej, w szczególności w lokalizacjach mocno związanych z energetyką konwencjonalną.
Orlen Synthos Green Energy (OSGE) otrzyma fundusze od amerykańskiego Departamentu Stanu na przyspieszenie projektu budowy małych reaktorów w Polsce. Finansowanie ma pochodzić z Projektu Phoenix, którego celem jest wspieranie rozwoju małego atomu w Europie Środkowej, w szczególności w lokalizacjach związanych z energetyką konwencjonalną. Phoenix, którego beneficjentami będą Polska, Czechy i Słowacja, sfinansuje przygotowania studiów wykonalności projektu.
– Będziemy finansowo wspierać studia wykonalności, bo chcemy pomóc przeprowadzić transformację energetyczną od węgla do SMR-ów. Bardzo poważnie traktujemy rolę energii jądrowej w transformacji energetycznej. Wszyscy jesteśmy świadomi, że nie da się bez tego osiągnąć zerowej emisji – mówił John Kerry, specjalny wysłannik prezydenta USA ds. klimatu.
– Bardzo dziękujemy Departamentowi Stanu i Departamentowi Energii za wsparcie naszych działań i wybór do Projektu Phoenix. Transformacja energetyczna Polski powinna przebiegać w oparciu o amerykańskie technologie jądrowe, w szczególności o sprawdzoną technologię BWRX-300 opracowaną przez firmę GE Hitachi. Dzięki włączeniu w Projekt Phoenix możemy znacząco przyspieszyć nasze działania – zaznaczył Rafał Kasprów, prezes OSGE.
– Decyzja władz USA o dofinansowaniu z projektu Phoenix programu budowy małych reaktorów jądrowych ORLEN Synthos Green Energy przyczyni się do rozwoju polsko-amerykańskiej współpracy technologicznej oraz wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Rosnąca koalicja partnerów wspierających nasz program dowodzi, że ma on silne podstawy biznesowe. Pozyskanie dodatkowych funduszy ułatwi efektywną realizację tego innowacyjnego projektu, którego celem jest czysta i przystępna cenowo energia dla naszych klientów – podkreśla Daniel Obajtek, prezes Grupy Orlen.
Decyzja władz USA o dofinansowaniu z projektu Phoenix programu budowy małych reaktorów jądrowych ORLEN Synthos Green Energy to ważny krok na rzecz polsko-amerykańskiej współpracy technologicznej oraz wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego regionu. Rosnąca koalicja partnerów…
— Daniel Obajtek (@DanielObajtek) September 7, 2023
Phoenix to inicjatywa rządu Stanów Zjednoczonych mająca na celu wsparcie procesu przechodzenia w Europie z energetyki opartej na paliwach kopalnych na reaktory SMR przy jednoczesnym zachowaniu lokalnych miejsc pracy poprzez przekwalifikowanie pracowników. Projekt Phoenix zapewnia bezpośrednie wsparcie finansowe ze strony rządu Stanów Zjednoczonych na opracowanie studiów wykonalności dla wybranych technologii SMR. Finansowane mogą być również działania wspierające cele bezpieczeństwa energetycznego krajów Europy Środkowej i Wschodniej – czytamy w komunikacie.
Fundusze z Projektu Phoenix w pierwszej kolejności mają posłużyć budowie SMR w Ostrołęce, która została wskazana jako jedna z lokalizacji narodzin małego atomu w Polsce. Pozostałe, wyróżnione na liście Orlenu, to Włocławek, Stawy Monowskie, Dąbrowa Górnicza, Kraków-Nowa Huta, a także Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna obejmująca Tarnobrzeg i Stalową Wolę.
Więcej informacji o projekcie Amerykanów można znaleźć tutaj.
Orlen Synthos Green Energy / Jędrzej Stachura
Mały atom w Ostrołęce robi kolejny krok. Rusza postępowanie ws. decyzji środowiskowej