Chińskie władze starają się ratować gospodarkę i widać już pewne oznaki ożywienia w sektorze konsumpcji. Jednak rynek nieruchomości nadal znajduje się w kryzysie, a to jedna z głównych sił napędowych PKB Państwa Środka.
Sierpniowe dane opublikowane przez Narodowy Urząd Statystyczny Chińskiej Republiki Ludowej pod koniec ubiegłego tygodnia wskazują, że tempo ożywienia chińskiej gospodarki nieco przyspieszyło.
Produkcja przemysłowa w ubiegłym miesiącu wzrosła o 4,5 procent rok do roku (wzrost 3,7 procent w lipcu) – to najwyższy poziom od kwietnia 2023 roku, a analitycy spodziewali się wzrostu o 3,9 procent.
W szczególności produkcja w przetwórstwie wzrosła o 5,4 procent (3,9 procent w lipcu), w górnictwie o 2,3 procent (1,3 procent miesiąc wcześniej).
Sprzedaż detaliczna również okazała się zauważalnie lepsza od oczekiwań analityków. W sierpniu wzrosła o 4,6 procent (najwyższej od maja), w lipcu wyniosła 2,5 procent. Sprzedaż samochodów wzrosła o 1,1 procent, wyrobów tytoniowych i alkoholu o 4,3 procent, odzieży o 4,5 procent, a sprzętu łączności o 8,5 procent.
Według raportu Ludowego Banku Chin wolumen nowych kredytów w walucie krajowej wzrósł w sierpniu niemal czterokrotnie – do 1,36 biliona juanów z 345,9 miliarda juanów w lipcu. Należy zauważyć, że wzrost wolumenów akcji kredytowej i poprawę pozostałych wskaźników w sierpniu można wytłumaczyć faktem, że latem władze chińskie wdrożyły dodatkowe działania mające na celu wsparcie m.in. gospodarki i kredytów dla przedsiębiorstw.
Jednak jak potwierdzają sierpniowe dane, jednym z głównych problemów utrudniających szybki rozwój chińskiej gospodarki pozostaje postępujący spadek na rynku nieruchomości. Według danych Narodowego Biura Statystycznego ceny nowych mieszkań w 70 największych miastach Chin w sierpniu, podobnie jak w lipcu, spadły średnio o 0,1 procent rok do roku.
Inwestycje w nieruchomości również spadły 18 miesiąc z rzędu: w sierpniu o 19,1 procent rok do roku, a w poprzednim miesiącu o 17,8 procent. Należy zauważyć, że władze chińskie wdrożyły w tym sektorze nowe środki wsparcia, jednak jego ożywienie jest opóźnione.
Mimo pewnego ożywienia w sektorze konsumpcji, rynek nieruchomości nadal nie może wrócić na ścieżkę rozwoju, a bez tego odrodzenie chińskiej gospodarki będzie trudne, gdyż segment ten stanowi ok. 20 procent wzrostu chińskiego PKB.
Kommiersant / Jacek Perzyński
Perzyński: Chiny ratują swoją gospodarkę i widać światełko w tunelu (ANALIZA)