AlertBezpieczeństwo

USA nie mogą rozgryźć chipa Huawei

Chip i półprzewodniki. Fot. Freepik

Chip i półprzewodniki. Fot. Freepik

– Stany Zjednoczone nie mają dowodów na to, że chiński producent Huawei może produkować smartfony z zaawansowanymi chipami w dużych ilościach – powiedziała we wtorek sekretarz handlu USA Gina Raimondo

Chiński gigant telekomunikacyjny niedawno rozpoczął sprzedaż swojego telefonu Mate 60 Pro zawierającego półprzewodnik, który zdaniem analityków powstał w wyniku przełomu technologicznego chińskiego producenta zaawansowanych układów scalonych Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC).

Należy wspomnieć, że od 2019 roku Stany Zjednoczone ograniczyły chińskiej firmie telekomunikacyjnej dostęp do niektórych narzędzi do produkcji chipów, uznając Huawei za zagrożenie dla bezpieczeństwa, czemu firma zaprzecza. Rząd USA stwierdził, że firma stwarza „niedopuszczalne” ryzyko dla bezpieczeństwa narodowego ze względu na groźbę szpiegowania amerykańskich sieci telekomunikacyjnych.

Departament Handlu oświadczył w tym miesiącu, że pracuje nad uzyskaniem większej ilości informacji „na temat charakteru i składu” półprzewodnika, który może naruszać ograniczenia handlowe. Raimondo stwierdziła również, że musiał on zostać wykonany przy użyciu technologii amerykańskiej.

W zeszłym tygodniu przewodniczący Izby Reprezentantów ds. Zagranicznych, Energii i Handlu, Służb Zbrojnych oraz wybranych komisji chińskiej Izby Reprezentantów nawoływali Departament Handlu do zaprzestania udzielania licencji Huawei i SMIC oraz wezwali do wywarcia dodatkowej presji ze strony Stanów Zjednoczonych „oraz skuteczniejszej kontroli eksportu naszych przeciwników.”

Doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział w tym miesiącu, że rząd USA próbuje uzyskać więcej informacji na temat chipa Huawei.

Saga z chińska firmą trwa już kilka lat, lecz jej głównym powodem jest rywalizacja technologiczna między Stanami Zjednoczonymi a Chinami w dziedzinie rozwoju sieci 5G. Ponadto Huawei jest oskarżany o współpracę z chińskim rządem i przekazywanie informacji na temat swoich użytkowników, co podważa wiarygodność firmy na arenie międzynarodowej.

Reuters / Jacek Perzyński

Sawicki: PKN Orlen składa wniosek o przejęcie Lotosu. Co zbada Bruksela?


Powiązane artykuły

Adam Ponichtera, dyrektor polskiego oddziału Data4. Fot. Data 4

Ekspert o AI w centrach danych: Tylko elastyczni zostaną w grze

Rozwój sztucznej inteligencji (AI) powoduje coraz szybszy wzrost zapotrzebowania na moc obliczeniową. Raport firmy konsultingowej McKinsey do 2030 roku zwiastuje...
Stacja ładowania Grupy Orlen. Fot. Orlen

Orlen zaszachował konkurencyjnych operatorów publicznych ładowarek

Multienergetyczny koncern korzystając ze swojej przewagi finansowej obniżył o 25 procent ceny za ładowanie aut elektrycznych w czasie wakacji. Odpowiedź...

Delfin obroni Bałtyk. Zwodowano okręt, który wykryje sabotażystów

We wtorek w Gdańsku odbyła się uroczystość chrztu i wodowania pierwszego z serii okrętu rozpoznania radioelektronicznego dla polskiej Marynarki Wojennej...

Udostępnij:

Facebook X X X